Mardin Roj

İşkence gören Nusaybinli tutuklu için ‘acil müdahale’ başvurusu

İşkence gören Nusaybinli tutuklu için ‘acil müdahale’ başvurusu
  • 11 Ocak 2022

Hak ihlalleri ve baskılar nedeniyle 19 gündür açlık grevinde olan tutuklu Hogir Batu bir kez daha darp edildi. Darp sonrası bir gardiyanın Batu’ya “Hala intihar etmedin mi?” diye sorduğu belirtilirken, ailesi Adalet Bakanlığına başvurdu.

 

Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden Iğdır S Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiği sırada cezaevi girişinde çıplak aramaya zorlanarak darp edilen, elleri ve ayakları bağlanan Hogir Batu’nun darp sonucu kafasında 3 santim çapında yara oluştu.

 

Yaşadığı hak ihlalleri ve maruz kaldığı baskılar nedeniyle 19 gündür açlık grevini sürdüren Batu’nun süngerli odaya alındığı ve burada bir kez daha darp edildiği bilgisine ulaşıldı. Darp sırasında E.E. adlı bir gardiyanın Batu’ya kapıdan seslenerek, “Hala intihar etmedin mi?” şeklinde söylemlerde bulunduğu belirtildi.

 

ANNESİNDEN ‘ACİL MÜDAHALE’ BAŞVURUSU

 

Batu’nun annesi İnsan Hakları Derneği (İHD), Iğdır Barosu ve Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Yapılan başvuruda anne Zahide Batu, oğlunun işkence gördüğünü, tacize ve onur kırıcı muameleye maruz kaldığını belirtti. Oğlunun cezaevi yönetimi tarafından intihara zorlandığını ve dilekçelerinin işleme konulmadığını aktaran anne Batu, “Oğlumun hayatından endişe etmekteyim. Oğlumun hayatı risk altındadır ve acilen müdahale gerekmektedir. Oğlumun hayatının tehlike altında olması sebebiyle acil tedbirlerin alınmasını ve müsebbibler hakkında gerekli yasal soruşturmanın yapılmasını talep ediyorum” dedi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ