Mardin Roj

IŞİD’in katlettiği 104 Êzîdî toprağa verildi

IŞİD’in katlettiği 104 Êzîdî toprağa verildi
  • 07 Şubat 2021

IŞİD’in 2014’te yaptığı Ezidi Soykırımı sırasında Koço köyünde katledilen 104 kişi, altı buçuk yıl sonra memleketlerinde toprağa verildi. Cenazeleri toplu mezarlarda bulunan 104 Ezidi erkek için Şengal’in Koço köyünde özel bir tören düzenlendi.

'Bir daha asla': IŞİD'in katlettiği 104 Ezidi, Koço köyünde toprağa verildi - Sayfa 2

104 kişiye ait cesetler, Koço’da bulunan bir toplu mezardan çıkarılmış ve otopsi için Irak’ın başkenti Bağdat’a gönderilmişti. Bağdat’taki kimlik tespiti işlemlerinin tamamlanmasının ardından Meçhul Asker anıtında bir tören düzenlendi; ardından da memleketleri Şengal’e gönderildi…

'Bir daha asla': IŞİD'in katlettiği 104 Ezidi, Koço köyünde toprağa verildi - Sayfa 3

IŞİD soykırımının en ağır aşamalarına sahne olmuş Koço’daki törende derin bir acı vardı…

'Bir daha asla': IŞİD'in katlettiği 104 Ezidi, Koço köyünde toprağa verildi - Sayfa 4

Ölen kişilerin fotoğrafları tabutlarının üzerine konuldu, yüzlerce kişi tabutları tören alanına sırtlarında taşıyarak getirdi.

'Bir daha asla': IŞİD'in katlettiği 104 Ezidi, Koço köyünde toprağa verildi - Sayfa 5

Ezidi insan hakları savunucusu Mirza Dinnayi, törende yaptığı konuşmada ‘kurbanların kalıntılarına saygı göstermek açısından bir ilk adım’ olarak nitelediği cenaze için “Aynı zamanda, soykırımdan kurtulan diğer kurbanlar -kadınlar ve çocuklar- için de geçiş dönemi adaletinin sağlanması anlamında bir adım” ifadelerini kullandı. Dinnayi, “Umarım Ezidileri korumak ve gelecekte ‘Bir daha asla’ diyebilmek için çok daha fazlasını yapabiliriz” dedi.

'Bir daha asla': IŞİD'in katlettiği 104 Ezidi, Koço köyünde toprağa verildi - Sayfa 6

Koço’daki soykırımdan kurtulmuş isimlerden biri olan Nobel Barış Ödülü sahibi, BM İyi Niyet Elçisi Ezidi insan hakları savunucusu Nadia Murad da törende hem duygusal, hem de yetkilileri eleştiren bir konuşma yaptı. Murad, konuşmasında Iraklı ve Kürt güçlerin Ezidileri IŞİD’in 2014 yazında yaptığı soykırımdan koruyamadığını vurguladı.

'Bir daha asla': IŞİD'in katlettiği 104 Ezidi, Koço köyünde toprağa verildi - Sayfa 7

“Şengal halkının sorunu onur sorunudur. Hâlâ katliam kurbanlarının aileleri tazmin edilmedi” diyen Murad, “Bugün Irak ve Kürdistan Bölgesi başbakanlarının da burada olmasını beklerdim. Burada yapacakları konuşma ile dünyaya mesaj verebilirlerdi” ifadelerini kullandı.

'Bir daha asla': IŞİD'in katlettiği 104 Ezidi, Koço köyünde toprağa verildi - Sayfa 8

IŞİD’in Ağustos 2014’te Irak’taki ilerlemesi sırasında birçok güvenlik gücünün bölgeden çekilmesi ve Musul’u kontrol altına alması sonucunda, Şengal’in kadim halkı Ezidiler örgütle savunmasız bir şekilde karşı karşıya kalmıştı. IŞİD militanları bu tarihte Şengal’deki köylere saldırmış, 6 binden fazla Ezidi’yi esir almıştı. Örgüt çoğu erkek binlerce kişiyi kurşuna dizmiş; binlerce kişi Şengal Dağı’na ve Türkiye sınırına kaçmıştı.

'Bir daha asla': IŞİD'in katlettiği 104 Ezidi, Koço köyünde toprağa verildi - Sayfa 9

Ezidiler, 3 Ağustos 2014’teki saldırıyı ’73’üncü ferman’ olarak anıyor.

'Bir daha asla': IŞİD'in katlettiği 104 Ezidi, Koço köyünde toprağa verildi - Sayfa 10

Birleşmiş Milletler, 2016 yılında yaptığı açıklamada yaşananları ‘soykırım’ olarak adlandırdı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin parlamentosu da 3 Ağustos’u ‘Ezidi Soykırımı Günü’ olarak ilan etti.

'Bir daha asla': IŞİD'in katlettiği 104 Ezidi, Koço köyünde toprağa verildi - Sayfa 11

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, şu ana dek IŞİD’in kaçırdığı 6 bin 417 kişiden sadece 1530’u kurtarıldı. 3 bine yakın kişiden hâlâ hiç haber alınamadı.

'Bir daha asla': IŞİD'in katlettiği 104 Ezidi, Koço köyünde toprağa verildi - Sayfa 12

Af Örgütü’nün temmuz ayında açıklanan raporuna göreyse, IŞİD’in elinden kurtulan Ezidi çocuklar hâlâ ihtiyaç duydukları bakımı alamıyor; birçoğu fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları yaşıyor.

'Bir daha asla': IŞİD'in katlettiği 104 Ezidi, Koço köyünde toprağa verildi - Sayfa 13
'Bir daha asla': IŞİD'in katlettiği 104 Ezidi, Koço köyünde toprağa verildi - Sayfa 14
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ