Mardin Roj

İŞ-KUR’da yolsuzluk operasyonu: 2 bin 613 kişi hakkında işlem başlatıldı

İŞ-KUR’da yolsuzluk operasyonu: 2 bin 613 kişi hakkında işlem başlatıldı
  • 14 Haziran 2021

Erciş ilçesinde İş-Kur üzerinden evrakta sahtecilik yaptıkları iddiasıyla aralarında iş insanı ve kamu personellerinin olduğu 2 bin 613 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında onlarca kişi gözaltına alındı.

Erciş ilçesinde E. Yağar ve Ş. Yağar isimli kardeşlerin kurduğu iddia edilen paravan şirketler üzerinden İş-Kur’un dolandırıldığı ifade edildi. Alınan bilgiye göre konu ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında binlerce kişinin işe alındığı fakat bu kişilerin işe gitmeden maaş aldığı belirtildi. Aralarında Yağar kardeşlerle birlikte kamu personellerinin de olduğu 2 bin 613 kişinin şüpheli olarak ifadelerine başvurulduğu öğrenildi.

MAAŞ BAŞI KOMİSYON

Edinen bilgilere göre Yağar kardeşlerin kurduğu paravan şirketlere İş-Kur üzerinden işe alınan kişilerden maaş başı komisyon alındığı belirtildi. Kişi başı bin TL komisyon alan Yağar kardeşlerin uzun süredir bu faaliyeti sürdürdüğü belirtildi.

ONLARCA GÖZALTI

Erciş ilçesinde sabah saatlerinde KOM ekipleri tarafından yapılan operasyonlarla gözaltına alınan onlarca kişiden bir kısmının Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü ve ifade işlemlerinin burada da devam ettiği öğrenildi.

GAZETECİLERE SALDIRMIŞTI

2018 yılında kayyım atanan Erciş Belediyesi’nden yine kurduğu paravan şirketle ihale alan Ş. Yağar, ihale işinde belediye personeli ve araçlarının çalıştığını görüntüleyen gazeteci İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş’a saldırmıştı. Kameraları kırılan Yılmaz ve Akbaş şikayet için gittikleri Erciş İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde polislerin hakaretlerine maruz kalarak, şikayete gittikleri karakolda gözaltına alınmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ