Mardin Roj

Irkçıların hazırladığı infaz listesinde hangi isimler bulunuyor

Irkçıların hazırladığı infaz listesinde hangi isimler bulunuyor
  • 24 Temmuz 2021
Avrupa’daki Kürt, muhalif siyasetçi ve gazetecilere yönelik hazırlanan ve saldırıların olduğu 55 kişilik “infaz listesinde” kimler bulunuyor?
Avrupa’da Kürt, muhalif siyasetçi ve gazetecilere yönelik 55 kişilik bir infaz listesinin oluşturulduğu tartışmaları her geçen gün daha da büyüyor. İsminin listede olduğu belirtilen gazeteci Erk Acarer, önce evinde saldırıya uğradı sonra da evinin önüne tehdit mesajı bırakıldı.
Aynı zamanda gazeteci Celal Başlangıç da Alman polisleri tarafından infaz listesinde ismi olduğu için uyarıldı.
Son günlerde tartışmaların merkezine oturan listede kimlerin isimleri bulunuyor? Kimler neden bu listelere alındı? Listeleri hazırlayanlar kimler?
Listede ismi yer alan 55 kişiden 21 kişi şu isimlerden oluşuyor:
Can Dündar, Kemal Aktaş, Ferhat Tunç, Ahmet Nesin, Tarık Toros, Cevheri Güven, Arzu Yıldız, Osman Baydemr, Erk Acarer, Gökhan Yavuzel, Roni Aydın Dere, Adem Karaçoban, Abdullah Demirbaş, Günay Aslan, Celal Başlangıç, Fehim Işık, Erdal Er, Fuat Kav, Ferda Çetin, Faysal Sarıyıldız.
Listeleri ilk kim paylaştı?
paylaşan hesap sosyal medya üzerinde yayın yapan Jitemkurt isimli bir hesap oldu. Bu hesap liste ile birlikte söz konusu isimleri tehdit eden bir metin de yayınladı. Ardından hesap twitter tarafından askıya alındı.
Erk Acarer saldırıya uğradıktan sonra Alman polisi 55 kişilik bir liste olduğunu belirterek, listedeki kişileri tek tek uyarmaya ve koruma altına almaya  başladı. Olayın ciddiyeti de ondan sonra daha net şekilde anlaşıldı.
Böyle bir liste ile hazırlanmak istenenin ne olduğu da ayroca tartışma konusu. 
Özellikle çete lideri Sedat Peker’in ifşaları sonrası Avrupa ülkelerindeki muhalif gazeteci ve siyasetçiler Peker’in ifşalarının üzerine gitmeye başladı. Bu ifşaların gündeme gelmesi ile birlikte bu isimlere geri adım artırmak ya da topluma korku salmak amacıyla bu listenin hazırlandığı yönündeki kanaat güçlü duruyor. Ancak listeleri hazırlayanların iktidar partisi AKP ve ortağı MHP ile ilişkileri düşünülünce listelerdeki isimlerin hayati tehlikelerinin olduğu anlaşılıyor.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ