Irkçı paylaşımı savunan AKP’li HDP’yi hedef gösterdi

Irkçı paylaşımı savunan AKP’li HDP’yi hedef gösterdi
  • 6 Nisan 2021 17:18 | Son Güncellenme: 6 Nisan 2021 17:19
Irkçı paylaşımda bulunan öğretmeni savunan AKP Nusaybin Kadın Kolları Başkanı Nurdan Özçelik, paylaşımı eleştiren HDP’yi hedef gösterdi. 
Mardin’in Nusaybin ilçesi Girmeli Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde matematik öğretmenliği yapan Büşra Tarım isimli öğretmenin ırkçı paylaşımına tepkiler sürüyor. Öğretmenin yapmış olduğu “İnsanların Kürtçe konuşmasına tahammülüm kalmadı” paylaşımına ve Nusaybin Kaymakamlığı’nın yayınlayıp sonra kaldırdığı paylaşıma HDP Nusaybin İlçe Örgütü de twitter hesabından tepki gösterdi. HDP yapmış olduğu paylaşımda “Nusaybin insanı, halklar arasında hiçbir zaman ayrım yapmamış, her zaman ayırım, ırkçılık yapan zihniyetlerin karşısında durmuştur. Irkçı öğretmeni ve daha soruşturmadan sonuç alınmadan Nusaybin Kaymakamlığının ırkçı öğretmeni savunmasını kınıyoruz” ifadelerini kullandı.
HDP’nin paylaşımının altına cevap yazan AKP Nusaybin eski Kadın Kolları Başkanı Nurdan Özçelik, öğretmeni savunarak, HDP’ye hakaretlerde bulundu. Özçelik Mardin Emniyet Müdürlüğü’nü de etiketlediği paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “İnsan Hakları teriminin yakışmadığı örgüt, Nusaybin’in bütün değerlerini yandaşlarınızla birlikte hedef almayı meslek edinmişsiniz, Nusaybin’de misafir sayılan genç kadının başına bir şey gelirse sorumlusu sizlersiniz @MardinEmniyeti”
EĞİTİMCİLER DE TEPKİ GÖSTERDİ
Eğitim ve Bilim Emekçileri (Eğitim Sen) Nusaybin Şubesi de, öğretmenin ırkçı paylaşımı üzerine İlçe binalarında açıklama yaptı. İlçe Eşbaşkanı Yakup Taşçı, açıklamada ırkçı yönelimin bir eğitimcide çıkmasından üzüntü duyduklarını belirterek, “Bu tahammülsüzlüğün sadece bu eğitimci ile sınırlı olmadığını milliyetçi, ırkçı politikaların toplumun büyük bir bölümünü zehirlediği görülmektedir. Biz bunu; yaratılan ilkel ve milliyetçi zihniyetin kişide dışa vurumu olarak değerlendiriyoruz. Eğitim-Sen olarak gerek diller üzerindeki asimilasyoncu politikalara gerekse toplum üzerindeki baskılara ve kutuplaştırıcı tutumlara karşı her daim mücadele edeceğimizi bilimsel, laik, parasız eğitimden ve anadilde eğitimden yana olan mücadelemizi daha da yükselteceğimizi belirtiyoruz. Bu tür yaklaşmaların bir daha gelişmemesi için yetkililerden duyarlılık beklediğimizi de belirtmek isteriz” dedi.
OLAY HAKKINDA
Tarım, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Artık tayinim çıkabilir mii Allahım. İnsanların Kürtçe konuşmasına tahammülüm kalmadı da” diye yazmıştı. Tarım, tepkiler üzerine hesabını korumaya alırken, Kaymakamlık konunun ülke gündemine gelmesi üzerine açıklama yaptı. Kaymakamlık açıklamasında paylaşımın öğretmenin “bilgisi dışında” olduğunu öne sürerek, “İlçemizde görev yapan bir öğretmenimizin sosyal medya hesabından, bilgisi dışında kendisine ait olmayan ifadeler kullanılmıştır. Öğretmenimizin durumu fark etmesi üzerine, Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğüne suç duyurusunda bulunmuş olup, adli tahkikata ilişkin süreç başlatılmıştır” ifadelerini kullanmıştı. Kaymakamlığın açıklamasına tepkilerin gelmesi üzerine ise, Kaymakamlık resmi twitter hesabından yaptığı açıklamayı kaldırdı. Açıklama Kaymakamlığın resmi internet sayfasına ise eklenmedi. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ