Mardin Roj

Iraklı ve Kürt parlamenterler Metîna’da incelemelerde bulunacak

Iraklı ve Kürt parlamenterler Metîna’da incelemelerde bulunacak
  • 08 Haziran 2021
Irak Parlamentosu ve Kürdistan Bölgesi parlamenterleri tarafından oluşturulan ortak heyet, Metîna’da Pêşmergeye ait aracın patladığı yerde incelemelerde bulunacak. Heyet, incelemelerin ardından rapor hazırlayacak. 
Federe Kürdistan Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Metîna’da 5 Haziran’da KDP Pêşmergelerine ait konvoy yolda ilerlerken büyük bir patlama meydana gelmişti. Patlamada 5 pêşmerge yaşamını yitirmiş 4’ü de yaralanmıştı. Bu gelişmeler üzerine Irak Parlamentosu ve Federe Kürdistan Bölgesi’nden aralarında parlamenterlerin de olduğu ortak bir heyet oluşturuldu. Heyet, bölgede incelemelerde bulunacak.
Rojnews’te yer alan habere göre, Irak parlamentosu ve Kürdistan Bölgesi’nden ortak bir heyet Metîna bölgesini ziyaret edecek. Kürdistan Parlamentosundan heyet içerisinde yer alan Goran Grubu üyesi Shahewan Rauf, “Heyet Irak ve Kürdistan Bölgesi parlamentolarını temsil ediyor” ifadelerini kullandı.
DETAYLRI RAPORLAŞTIRILACAK 
Heyet içerisinde, bölgedeki grup ve partilerin mensuplarının da bulunduğunu belirten Rauf, “Bugün Zaxo, Seranîş ve Batufayê, yarın da Amediye bölgesine gideceğiz. İlk olarak Pêşmergelerin şehit edildiği yere gitmek istiyoruz. Bölgede yaşanan tüm gelişmelere ilişkin incelemelerde bulunacağız. Ziyaret sonrasında detaylı bir rapor hazırlayacağız” diye konuştu.
KCK ÇAĞRI YAPMIŞTI 
Öte yandan 5 Haziran’da Metîna’da yaşanan patlamayla ilgili KCK yaptığı açıklamada, bölgede bağımsız ve tarafsız bir heyet tarafından incelemelerin yapılması çağrısı yapılmıştı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ