Mardin Roj

Iraklı parlamenter: PKK olmasaydı, Kandil Afganistan’ın Tora Bora Dağı olurdu

Iraklı parlamenter: PKK olmasaydı, Kandil Afganistan’ın Tora Bora Dağı olurdu
  • 09 Haziran 2021
Irak Parlamentosu Goran Hareketi Milletvekili Dr. Yusuf Mahmud, “Kandil’de PKK yerine radikal bir örgüt olsaydı, Afganistan’daki Tora Bora Dağı olurdu ve kontrol edilmesi de güç olurdu” dedi. 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik 23 Nisan’da başlattığı sınır ötesi operasyon sürüyor. Operasyon kapsamında KDP ile Türkiye arasında yapılan kimi anlaşmalara göre Metîna bölgesinde bulunan ağaçların “güvenlik” yolları nedeniyle kesilmesi kararlaştırıldı. Bölgede korucuların da katılımıyla yüzbinlerce ağacın kesilerek, kamyonlarla bölge kentlerine taşındığı belirtildi.
Beyaz Tülbentli Anneler Komitesi, Türkiye’nin saldırılarına karşı Süleymaniye’nin Dayîk Park’ında bir araya geldikten sonra burada bulunan Irak Parlamentosu Ofisi’ni ziyaret etti. Burada anneleri karşılayan Irak Parlamentosu Goran Hareketi Milletvekili Dr. Yusuf Mahmud, “Kandil’de PKK yerine radikal bir örgüt olsaydı,  Afganistan’daki Tora Bora Dağı olurdu ve kontrol edilmesi de güç olurdu. Hiçbir kesim, Kürdistan’ın topraklarına saldıran komşu ülkeleri savunmasın” dedi.
‘TÜRKİYE YİNE SALDIRACAKTI’
Türkiye’nin saldırılarının görünenden daha büyük olduğuna dikkati çeken Mahmud, “Bu bölgelerde HPG’liler olmasa da Türkiye’nin saldırılarına devam edeceğini biliyoruz. Türkiye ve PKK arasında 40 yıldır süren bir savaş var.  Bu sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesi için Kürdistan Bölgesi’nin tecrübesinden ders alınmalıdır. Barış annelerinin sesine, ses olmalıyız. Irak Parlamentosu’nun ayrı grupları ve parlamenterleri olarak, PDK ve PKK’nin anlaşmazlıklarını barışçıl yollarla çözmeye çağırıyoruz” diye konuştu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ