Mardin Roj

Irak Cumhurbaşkanı TSK’nin ağaç kesimine ilişkin açıklama yaptı

Irak Cumhurbaşkanı TSK’nin ağaç kesimine ilişkin açıklama yaptı
  • 04 Haziran 2021
Federe Kürdistan Bölgesi’nde ağaçların kesilip, Türkiye’ye getirilmesine tepki gösteren Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, ihlallerin durdurulması ve suçluların cezalandırılması için işbirliği çağrısında bulundu. 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 23 Nisan’da Federe Kürdistan Bölgesi’nin Metina, Zap, Avaşin bölgelerine yönelik başlattığı operasyon sürerken, köylülere ait ağaçlar korucu ve ÖSO grupları tarafından kesilerek, şirketlerin eliyle Türkiye’de satılmasına tepkiler büyüyor.
Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih de sanal medyada Kürtçe ve Arapça yayımladığı mesajda bölgedeki ağaç kesiminin insana ve doğaya karşı işlenmiş bir suç olduğunu söyledi.
‘SUÇLULAR CEZALANDIRILMALI’
Berhem Salih mesajında şunları belirtti: “Egemenlik hakkı ve sivillerin evlerinden göç etmesine neden olan ihlallerin yanı sıra, Kürdistan Bölgesi sınırlarında bulunan Hirur ve Batifa’da ormanların kesilmesi insanlığa ve doğaya karşı işlenmiş bir suçtur. İhlalleri durdurarak, suçluları cezalandırmak için Federal hükümet ve bölge hükümeti arasındaki işbirliğini sağlamak görevimizdir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ