Mardin Roj

İpekyolu’nda yüzlerce kişi hastanelere başvurdu

İpekyolu’nda yüzlerce kişi hastanelere başvurdu
  • 17 Temmuz 2021

İpekyolu’nun Bayırlı Mahallesi’nde ishal, kusma ve yüksek ateş şikayetiyle çocuklar dahil yüzlerce kişi hastanelere başvuruyor. Halk, içme suyundan zehirlendiklerini ileri sürdü. 

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Bayırlı Mahallesi’nde son bir hafta içinde çoğu çocuk olmak üzere yüzlerce yurttaş yüksek ateş, ishal ve kusma şikayetiyle hastaneye başvurdu. İçme suyundan kaynaklı rahatsızlanan mahalleli sorunu İpekyolu Belediyesi ve Van Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (VASKİ) iletmesine rağmen bir sonuç alamadı.
SUYU İÇEN HASTALANIYOR
Mahalle sakinlerinden Behice Abi, içtikleri sudan zehirlendiklerini söyleyerek, “İshal, kusma ve yüksek ateş şikayetlerimiz oldu. Doktorlar sudan kaynaklandığını söyledi. Belediyeye haber verdik, test aldılar ama bizimle sonucunu paylaşmıyorlar. Sanki suyun içine çamaşır suyu dökmüşler, öyle bir tadı ve kokusu var” dedi.
BELEDİYE DÖNÜŞ YAPMIYOR 
Hülya Bor, musluktan su içen çocuklarının rahatsızlandığını belirterek, “İki gündür belediyeyi arıyorum, geliyorlar bakıyorlar sonra gidiyorlar. Geri dönüş yapmıyorlar. Ya dışarıdan su satın alıyoruz ya da arıtma suyu kullanıyoruz. Bize geri dönüş yapılmasını, gelip suyu temizlemelerini istiyoruz. Allahtan korksunlar, çoluk çocuk sudan zehirleniyor” diye konuştu.
Su ile abdest aldığı sırada yüzünün ve ellerinin kızardığını dile getiren Nadide Sezek de şunları söyledi: “Abdest aldım yüzüm kızardı. Su içtim rahatsızlandım. Mahalledeki tüm çocuklar hastalandı. Kaç gündür hazır su alıyoruz. Bu duruma bir çözüm bulunmasını istiyoruz.”
‘ŞİKAYETÇİYİZ’
Safiye Sezek ise yetkililerin mahalleye gelip sorunlarını dinlemediğini ve kendilerine herhangi bir bilginin verilmediğini kaydetti. Sezek, “Elimiz yüzümüz hep sudan dolayı yandı. Küçük çocuklarım için hazır su alıyorum. Sadece çocuklar değil yetişkinler de sudan dolayı hastalanıyor” diye konuştu.
Sorumlular hakkında şikayette bulunacaklarını söyleyen Piroze Bor ise ilaçlı suya bir çözüm bulunmasını istediklerini belirtti. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ