Mardin Roj

İnşaat nedeniyle su sızdı, manastır tehlikede

İnşaat nedeniyle su sızdı, manastır tehlikede
  • 21 Nisan 2022 10:26

Kayyım tarafından yaptırılan inşaatın temel kazısında, kuyularda su sızıntısı nedeniyle Mor Efrem Manastırı yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. 

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin Artuklu ilçesi Tarihi Birinci Caddeye çıkan Diyarbakır Kapı mevkiinde inşaatını sürdürdüğü katlı otopark projesi, yıllardır tamamlanmadı. Bugüne kadar tarihi kentte yarattığı görüntü kirliliği nedeniyle eleştiri konusu olan inşaat, SİT alanında yapılıyor olması nedeniyle de tartışmalara konu oldu. İnşaatı devam ederken, tarihi şehrin tek girişi olan yolda çökme meydana geldiğinde büyük bir facianın eşiğinden dönüldü. Ancak buna rağmen herhangi bir önlem alınmadı.
TEHLİKE YARATIYOR
Şimdi de Mardin Süryani Katolik Kilisesine ait Mor Efrem Manastırı ile manastırın önünden geçen yol yer altından sızan su nedeniyle tehlike altına girdi. Katlı otopark projesi kapsamında bölgede gerçekleştirilen temel kazısından kısa bir süre sonra Manastıra ait kuyulardan olduğu tahmin edilen su sızıntısı ortaya çıktı. Birçok noktada yaşanan su sızıntısı nedeniyle hem manastırın önünden geçen yol hem de manastırda çökme riski meydana geldi.
UYARILAR DİKKATE ALINMADI
Süryani Katolik cemaati, yaşanan tehlike karşısında bugüne kadar önlem alınmamış olmasına tepki gösterdi. Süryaniler, belediyenin yaşananlar karşısında umursamaz bir tavır içinde olduğu belirtti. Yaptıkları uyarıların dikkate alınmasını isteyen Süryaniler, sağanak bir yağışın kentte etkili olması durumunda bölgede büyük bir toprak kayması ve beraberinde kilisenin de yıkılma tehlikesi geçireceğini söyleyerek, önlem alınmasını istedi.
‘ÖNLEM ALINSIN’
Bölgedeki taksici esnaflarından Halil Cırık, inşaatın tamamlanmamasının şehre ve şehrin turizmine zarar verdiğini belirterek, “Kış 2 ay daha devam etse yıkılacaktı” dedi. Gelen turistlerin görüntüden rahatsız olduğunu ifade eden Cırık, kendilerinin de aynı şekilde rahatsız olduğunu söyledi. Bölgede istinat duvarının yapılması ya da başka bir önlem alınması gerektiğine işaret eden Cırık, “Nisan yağmurları yağsaydı burası yıkılırdı. Yetkililere buraya bir çözüm bulma çağrısı yapıyoruz.  Yapılmayacaksa yapılmasın ya da yapılacaksa da yapılsın. Ama bir önlem alınsın” diye belirtti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ