Mardin Roj

İnfazı tamamlanan Mardinli tutuklu 11 aydır tahliye edilmiyor

İnfazı tamamlanan Mardinli tutuklu 11 aydır tahliye edilmiyor
  • 09 Mart 2022

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutulan Haşim Kaya, infazını tamamlamasına rağmen 11 aydır tahliye edilmiyor. Oğluna “pişmanlık” dayatıldığını belirten Emine Kaya, yapılanları “zulüm” olarak değerlendirdi.

 

 

 

Urfa’da 25 Temmuz 2014 tarihinde tutuklanan ve “Örgüt üyesi” iddiasıyla 9 yıl hapis cezasına çarptırılan Haşim Kaya, tutulduğu Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde infazını tamamlamasına rağmen 11 aydır tahliye edilmiyor. Kaya’nın infazı “iyi halli olmadığı” iddiasıyla yakılırken, karara gerekçe ise 1 Ocak 2021’de yürürlüğe giren Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri ile Hükümlülerin Değerlendirmesine Dair Yönetmelik ile cezaevlerinde oluşturulan İdare ve Gözlem Kurulları (İGK) tarafından hazırlanan raporlar gösterildi.

 

 

 

Hakkında hazırlanan raporlar sonucunda her defasında tahliyesi 6 ay ertelenen Kaya, Nisan ayında yeniden değerlendirmeye alınacak. Duruma tepki gösteren Kaya’nın annesi Emine Kaya, İdare ve Gözlem Kurulu’nun keyfi karar verdiğini belirtti. Oğlunun arkadaşıyla selamlaşmasının dahi infazının yakılmasına gerekçe yapıldığını ifade eden anne Kaya, “Bırakılıp, bırakılmadı diye gözümüz yoldaydı. İnfazın ikinci kez 6 ay ertelendiğini öğrendik” dedi.

 

 

 

ZULÜM EDİLİYOR

 

 

 

Her görüşe gittiklerinde bir saat olan görüş hakkının yarım saat ile sınırlı tutulduğunu kaydeden anne Kaya, “10 yerde arama yapılıyor. Çok eziyet çekiyoruz. Birbirimizi görmeden de ‘çıkın’ diyorlar. Zulüm ediliyor. Cezaevi idaresi oğluma ‘pişmanlık’ dayatmasında bulunmuş. O da, ‘Suç işlemedim ki, pişman olayım’ yanıtı vermiş. Bu nedenle bırakmıyorlar” diye belirtti. Tutuklandığı sırada darp edilen oğlunun bir kulağından rahatsız olduğunu dile getiren anne Kaya, infazı tamamlanmış tüm tutukluların serbest bırakılmasını istedi. (Mezopotamya)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ