Mardin Roj

İltica başvurusu reddedilen Mardinli şair Türkiye’ye iade edilmek isteniyor

İltica başvurusu reddedilen Mardinli şair Türkiye’ye iade edilmek isteniyor
  • 26 Şubat 2021
Gördüğü baskılar nedeniyle gittiği Güney Kıbrıs’ta bulunduğu iltica başvurusu reddedilen Kürt şair Mervan Nasim, Türkiye’ye iade edilmek isteniyor.
Karşılaştığı baskılar ve evine sık sık baskın yapılması nedeniyle 2018 yılında Güney Kıbrıs’a gidip, burada iltica başvurusunda bulunan Kürt şair Mervan Nasim’in (Nasim Deniz-60) başvurusu reddedildi. Kıbrıs İltica Dairesi, Nasim’in başvurusunu “Türkiye’de gelecekte kişisel olarak risk altında olduğunuz sonucuna varmak için yeterli gerekçe olmadığı” gerekçesiyle geri çevirdi.
Türkiye’ye iade edilmek istenen Nasim, avukatları aracılığıyla karara itiraz etti.
Türkiye’nin baskı ve faşizmi her geçen gün daha da yükselttiğini dile getiren Nasim, buna rağmen kendisinin hayati tehlikesinin olmadığının görülmesini şaşkınlıkla karşıladığını ifade etti.
2018 yılından bu yana Güney Kıbrıs’ta olduğunu ve başvurusunun tamamlanmasını beklediğini anlatan Nasim, Türkiye’de iken ailesiyle kaldığı eve yapılan baskınlarda taslak halindeki kitaplarına el konulduğunu, yayınlanmış kitaplarının da suç unsuru gibi gösterildiğini belirtti. Türkiye’ye iade edilmesi durumunda hayati tehlikesinin olduğunu ifade eden Nasim, sorunun çözümü için hukuki yolları zorlayacaklarını kaydetti.
MERVAN NASİM KİMDİR?
12 Eylül döneminde tutulduğu Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde uygulanan işkenceye karşı bedenini ateşe veren Mazlum Doğan’ın anısına “Ölmedi Mazlum Doğan” şiirini kaleme alan isim olarak tanınan Mervan Nasim, Mardin Derikli.
21 Mart 1980’deki Newroz kutlamaları sırasında gözaltına alınıp, 5 No’lu Cezaevinde kaldı. 12 yıl 6 ay hapis cezası verilen Nasim, 6 yıl 3 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Kürt PEN üyesi olan Nasim’in “Roboski Yüreğimin Yırtılan Yeri” ve “Düşlerim Belalı Boylardan Gelir” isimli şiir kitapları bulunuyor.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ