Mardin Roj

İl Sağlık Müdürlüğü’nden radyasyon sızıntısı açıklaması

İl Sağlık Müdürlüğü’nden radyasyon sızıntısı açıklaması
  • 14 Haziran 2022 18:03

Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde yaşanan radyasyon sızıntısına ilişkin açıklama yapan İl Sağlık Müdürlüğü, cihazlar için ruhsatlandırma başvurusu yapıldığını savundu.

 

Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde yaşanan radyasyon sızıntısıyla ilgili Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz açıklama yaptı. Yazılı açıklamada haberi yalanlamakla yetinen Yavuz, “Cihaz ithalatçıları Türkiye Atom Enerjisi Kurumundan gerekli lisansları ve ruhsatlandırmayı almadan ihale ile kullanıcı kurumlara satamamaktadır. TAEK ruhsatlandırması olmadan cihazlar kesinlikle alım satımı, ithal edilmesi kanunlarımızca yasaktır. Kurulum aşamasından sonra tüm cihazlar için lisans başvurusu yapılmıştır işleme alınan başvuru ve lisans ücretleri Nükleer Düzenleme Kurulu hesabına yatırılmıştır” savunması yaptı.

 

Yavuz’un açıklamasında başvuru tarihi ve başvurunun sonucunda gerekli izinlerin verilip, verilmediğine değinilmedi. Merkezdeki 4 aylık dozimetre ölçümleri ile ilgili de bilgi vermeyen Yavuz, yeni yapılan ölçümlerde doz aşımının olmadığını söyledi. Yavuz, açıklamasında gerekli tüm önlemlerin alındığını öne sürerek, haberleri yalanladı.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ