Mardin Roj

İki kardeşin cenazesi: Biri KDP’nin, diğeri Türkiye’nin elinde

İki kardeşin cenazesi: Biri KDP’nin, diğeri Türkiye’nin elinde
  • 6 Nisan 2022 11:41
YJA STAR’lı iki kardeşten Nesrîn Temîr’in cenazesi KDP tarafından alıkonulurken, Zozan Temîr’in cenazesi de Türkiye’de “kimsesizler” mezarlığında defnedildi. 
Türkiye’nin 23 Nisan 2021’de başlattığı sınır ötesi operasyon, Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) bağlı özel güçlerin işbirliğiyle sürüyor. KDP’ye bağlı özel güçlerin, Federe Kürdistan Bölgesi’nin Xelîfan bölgesinde 28-29 Ağustos 2021’de kurduğu pusuda, 5 HPG’li yaşamını yitirdi, biri yaralı iki HPG’li sağ kurtuldu. YJA Star’lı Nesrîn Temîr ve HPG’li Yusif İbrahim’in cenazesi de KDP tarafından alıkonuldu. Cenazelerin ailelere verilmesi talebiyle Cizîre Bölgesi Şehit Aileleri Meclisi, Sêmalka Sınır Kapısı’nda 111 gün nöbet tuttu. Eylemi sonlandıran Meclis, eylemlerinin farklı bölgelerde devam edeceğini duyurdu. Nöbet eylemine katılan ailelerden biri de Temîr ailesiydi.
11 Kasım 2017’de Şırnak’ın Besta bölgesinde askerlerle çıkan bir çatışmada YJA STAR’lı Zozan Temîr (Zozan Cudî) yaşamını yitirdi. Aradan geçen 5 yıla rağmen cenazesi ailesine teslim edilmedi. Cenazesinin Şırnak’ta bulunan “kimsesizler” mezarlığına defnedildiği belirtildi. Aile kızlarının “kimsesizler” mezarlığına defnedildiğini yeni öğrendiği için, henüz cenazeyi almak için gerekli girişimlerde bulunamadı. KDP tarafından pusuya düşürülen ve yaşamını yitiren YJA STAR’lı Nesrîn Temîr’in cenazesi de yaklaşık bir yıldır ailesine verilmedi. Aile, cenazeleri alana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.
Nesrin ve Zozan Temîr’in kardeşi Evîn Temîr, her iki cenazelerini alana kadar mücadele edeceklerini belirtti.
‘KDP DE TÜRKİYE DE AYNI ZİHNİYET’ 
Temîr, bir kardeşinin cenazesinin 5 yıl, diğer kardeşinin de yaklaşık bir yıldır cenazesinin verilmediğini söyleyen Evîn Temîr, “2 kardeşimin cenazesi yıllardır yok. KDP de Türkiye de aynı zihniyete sahip. KDP kendi halkına düşmanca yaklaşıyor. Bu mücadelede büyük bedeller veren Kürt çocuklarını şuanda KDP tarafından katlediliyor. KDP’nin bu halkın çocuklarının cenazelerini alıkoyması ve vermemesi büyük bir ayıptır. Bir ulustan bahsediyoruz. Benim iki kardeşim de ‘özgürlük gelmeden mücadeleden vazgeçmeyeceğiz’ sözünü vermişti. Ben ikisiyle de gurur duyuyorum. Onların cenazelerini almak için mücadele edeceğim” dedi.
‘EYLEMLERİMİZİ BÜYÜTECEĞİZ’
KDP’nin tutumuna tepki gösteren Temîr, cenazelerin alıkonularak ailelere işkence uygulandığını ifade etti. KDP’nin 1996’dan bu yana cenazeleri ailelere teslim etmediğini kaydeden Temîr, “Bütün dünya şunu çok iyi biliyor ki; cenazeler KDP’nin elinde. Cenazeleri almak için Sêmelka Sınır Kapısı’nda oturma eylemini başlatmıştık. Bütün engelleme ve hava koşullarına rağmen büyük bir irade ile 111 gün boyunca eylemimizi sürdürdük. Büyük bir destek de aldık. Şuanda sınırda eylem devam etmiyor olabilir ama bizler cenazeleri alana kadar farklı mekanlarda ve eylemlerle mücadelemizi sürdüreceğiz” diye belirtti.
HÜKÜMET SESSİZ
Temîr, Sêmelka’da eylemlerini bitirdikten sonra Qamişlo’da kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, devamında şunları söyledi: “Bütün çabalarımıza rağmen bugüne kadar Federe Kürdistan Hükümeti tarafından bizlere herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu olaya karşı sessizliğini koruyorlar. Bu düşmanca politikalar bizim acımızı daha da derinleştiriyor. KDP kendi halkına bunu nasıl yapabiliyor? Bütün olumsuzluklara rağmen bizler mücadelemizi sürdüreceğiz. Ya cenazelerimizi verecekler ya da bu cenazelerin nerede olduklarını bizlere söyleyecekler. Bu bir açıklama ile de geçiştirilecek bir şey değildir. Bizlere; ‘cenazeler elimizde değil, gidin İran’da arayın’ diyorlar.”  (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ