Mardin Roj

İHD’ye başvurdu

İHD’ye başvurdu
  • 15 Eylül 2020 16:42 | Son Güncellenme: 20 Eylül 2020 23:10

Süloğlu’da zorunluk askerlik yaparken Kürtçe konuştuğu ve Kürtçe eğitimi savunduğu için bir grup asker tarafından ırkçı saldırıya uğrayan Çetin Doğan, İHD’ye başvurdu.

Edirne’nin Süloğlu ilçesinde bulunan 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda zorunluk askerlik yaparken bazı askerlerle Kürtçe konuştuğu ve Kürtçe eğitimi savunduğu için bir grup asker tarafından ırkçı saldırıya uğrayan Çetin Doğan (20), İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’ne başvurdu. Başvuru, İHD Irkçılığa ve Ayrımına Karşı Komisyon tarafından işleme alındı.

‘RUHSAL SORUNLAR YAŞIYOR’

Başvurunun ardından Doğan, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin ile birlikte ortak açıklama yaptı. Keskin, Doğan’ın birçok fiziki ve ruhsal sıkıntı yaşadığını ifade ederek, ayrıca unutkanlık yaşadığını söyledi. Doğan’ın ırkçı saldırının ardından aldığı sağlık raporu ile bir süreliğine Mardin’e gittiğini belirten Keskin, yeni bir sağlık raporu ile izin süresini biraz daha uzatmaya çalıştıklarını kaydetti.

Keskin, Doğan’ın maruz kaldığı saldırının takipçisi olacaklarını kaydederek, İHD ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarının davanın takipçisi olacağını söyledi.

Doğan ise, İHD ve ÖHD’li avukatların dosyayı takip etmelerini talep ederek, “Ayrıca hepinizden destek bekliyorum” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ