İHD’den mayına sürülen mülteciler için açıklama

İHD’den mayına sürülen mülteciler için açıklama
  • 14 Ekim 2020 15:03 | Son Güncellenme: 14 Ekim 2020 15:04

İHD Mardin Şubesi, mayınlı alana sürülerek hayatını kaybettiği belirtilen 4 mülteciyle ilgili etkin soruşturma yürütülmesini istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi, 5 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye kenti Hasekê’den Mardin’in Kızıltepe ilçesine geçerken, jandarma tarafından mayınlı alana sürülmeleri sonucu hayatını kaybettikleri iddia edilen 4 mülteciye dair açıklama yaptı. Açıklamada mültecilerin hayatını kaybetmesine ilişkin iddialara yer verilirken, “Mardin ile Kuzey ve Doğu Suriye sınırından geçip Türkiye’ye sığınmak isteyen sivil insanlar kimi zaman kolluk görevlileri tarafından açılan ateş kimi zaman ise mayına basarak yaşamlarını yitirmektedirler. Sınır hattında sivil insanların yaşamlarını yitirmesi, yaralanması, kötü muameleye maruz bırakılmaları artık olağan hale geldi. Ottawa Sözleşmesi’ne göre kaldırılması gereken bu mayınlı alan, hala can almaya devam etmektedir” denildi.

Açıklamanın devamında, gerçekleşen olayla etkin bir soruşturmanın yürütülmesi, soruşturma sonucunun kamuoyuyla paylaşılması ve Mardin Valiliği tarafından idari soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

İHD, ayrıca cenazelerin ailelerine teslim edilmesi çağrısında bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ