Mardin Roj

İHA muhabirinin gözaltına aldırdığı kişiler serbest bırakıldı

İHA muhabirinin gözaltına aldırdığı kişiler serbest bırakıldı
  • 16 Ekim 2019

Nusaybin’de havan düşmesi sonrası İHA muhabirinin “Havanları YPG atıyor” demesini beklediği ancak istediği cevabı alamadığı için “terör seviciler” diye suçlayarak gözaltına aldırdığı 4 isim adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı operasyon ardından çatışmalar sınır hattına yayıldı. Mardin’in Nusaybin ilçesinde, 11 Ekim’de nereden geldiği beli olmayan bir havan mermisi patlaması sonucu 9 kişi hayatını kaybetmişti. Olayın hemen ardından bölgeye giden hükümet yanlısı İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri Beril Çuhadaroğlu Solmuşgül, yurttaşların tepkisiyle karşılaşmış ve bunun üzerine “YPG’nin yaptığına inanmıyorlar. Neyse çıkalım buradan” sözleri görüntülere yansımıştı.

Solmuşgül, “terör seviciler” diye nitelendirdiği yurttaşları, polise şikayeti üzerine öğretmenler S.İ. ve H.B. ile esnaflar M.A. gözaltına alınmıştı.

ADLİ KONTROL VERİLDİ

Gözaltına alınan 4 isim emniyetteki işlemlerinin ardından Nusaybin Adliyesi’ne sevk edildi. Adliyeye sevk edilen 4 kişinin savcılıkça “Örgüt propagandası yapmak” iddiası ile ifadeleri alındı. İfadeleri alınan 4 kişi daha sonra aynı suçlama ile “adli kontrol uygulanması” ve “yurtdışı çıkış yasağı” talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.

Mahkemeye sevk edilen 4 isim aynı gerekçe ile adli kontrol uygulanması ve yurtdışı çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ