Mardin Roj

İçişleri Bakanlığı iddiası: PKK yüklü miktarda döviz bozduracak

İçişleri Bakanlığı iddiası: PKK yüklü miktarda döviz bozduracak
  • 12 Ağustos 2020 12:33 | Son Güncellenme: 12 Ağustos 2020 12:34

İçişleri Bakanlığı, 32 ilin valisine genelge göndererek, PKK’nin yüklü miktarda döviz bozduracağını ileri sürdü. Genelgede, 1990’lı yılların uygulaması olan gıda ambargosu mesajı da verildi.

İçişleri Bakanlığı aralarında Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Bayburt, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elâzığ, Erzincan, Erzurum, Antep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Maraş, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Ordu, Rize, Siirt, Urfa, Şırnak, Trabzon ve Tunceli valiliklerine genelge gönderdi.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre; Valiliklere gönderilen genelgede, PKK’nin yeni kazanımlar elde etmek için kış üstlenmesine gireceği belirtildi.

‘YÜKSEK MİKTARDA DOLAR BOZACAK’

Genelgede, PKK’nin erzak ve yaşam malzemesi temin etmek maksadıyla yurt içinde yüksek miktarda döviz bozduracağı iddia edilerek, şöyle denildi: “Bölücü terör örgütü mensupları ve uzantılarınca, toptan satış yapan yerler ile market, bakkal, manav, tüp bayi gibi yerlerden dikkat çekici miktarda un, şeker, konserve, helva, reçel, tüp vb. gıda ve yaşam malzemelerinin satın alınabileceği ve yüksek miktarlarda döviz (dolar vb.) bozdurulabileceği konusunda kolluk kuvvetlerince başta ilgili meslek odaları (pazarcılar, bakkallar ve bayiler, ayakkabıcılar vb.) ile esnafın (toptan gıdacılar, marketler, tüp bayileri vb.) dikkatli olmaları hususunda uyarılarak olası durumlarda kolluk birimlerine haber vermeleri yönünde tebligat yapılacak.”

DEVRİYE SAYISI ARTTIRILACAK

Köy/dağ yollarında arama faaliyetlerinin arttırılacağı belirtilen genelgede, 1990’lı yılların gıda ambargosunu anımsatan bir uygulamaya geçileceğine işaret edildi. Genelgede devamla şu ifadelere yer verildi: “Örgüt mensuplarına yapılabilecek lojistik ikmal faaliyetlerine karşı başta kamyonet, panelvan, minibüs türü olmak üzere şüpheli araçların detaylı aramalardan geçirilmesi; erzak, yaşam malzemesi, piknik/mutfak tüpü vb. madde taşıyan araçların kontrolüne ağırlık verilmesi; tali yol, köy ve arazi yollarında devriye sayısının arttırılması ve şok yol kontrol faaliyetlerinde bulunulacak.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ