Hudut komutanlığı binası inşaatı neden Nusaybin Belediyesi’nden karşılanıyor?

Hudut komutanlığı binası inşaatı neden Nusaybin Belediyesi’nden karşılanıyor?
  • 9 Ağustos 2021 17:13 | Son Güncellenme: 9 Ağustos 2021 17:14

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a bakanlıklara ait bina inşaatlarının neden Nusaybin Belediyesi bütçesinden karşılandığını sordu.

 

 

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi. Dündar, bakanlıklara ait bina inşaatlarının neden Nusaybin Belediyesi bütçesinden karşılandığını sordu.

 

Dündar’ın soru önergesi şu şekilde;

 

 

“Daha önce kayyım yönetiminde olan 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’nin kazandığı Nusaybin Belediyesinde kayyımların yolsuzluk ve usulsüzlükleri belgeleri ile ortaya çıkmasına kayyım yönetimi hakkında herhangi bir cezai yaptırım uygulanmamıştır. Nitekim 19 Ekim 2019 tarihinde Nusaybin belediyesine haksız ve hukuksuz bir şekilde yeniden kayyım atanırken yolsuzluk ve usulsüzlük haberlerine her gün bir yenisi eklenmektedir.

 

Nusaybin belediyesine kayyım ataması ile birlikte belediyeye ait bir binanın Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından kullanıldığı ve burada TOKİ çalışmaları yürütüldüğü iddia edilmiştir. İddialara göre Çevre Şehircilik Bakanlığı bu süre içerisinde binayı kullanmasına rağmen bakanlık tarafından belediyeye herhangi bir kira ödemesi yapılmamış konuya ilişkin bir prosedür uygulanmamıştır. Nusaybin Belediyesinin resmi sayfalarında ise binanın kent müzesi olduğu ve kent müzesinin binasının bakım ve onarımı için ihaleye çıkarıldığı belirtilmiştir.

 

Aynı şekilde belediyenin resmi web sitesinde yine Milli savunma Bakanlığına bağlı 2’nci Hudut Komutanlığı Saha Alanı yapım ihalesini duyurmuştur.

 

Bu bağlamda;

 

1.) Söz konusu bina Kent müzesi ise neden şimdiye kadar müze olarak kullanılmamıştır?

 

2.) Nusaybin Kent Müzesinde neden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı TOKİ çalışmaları yürütülmektedir? Belediyeye ait bir binada ilgili Bakanlığının çalışmaları yürütülürken hangi prosedür uygulanmıştır? Herhangi bir prosedür uygulanmamış ise bu suçu işleyenler hakkında yasal soruşturma başlatılacak mıdır?

 

3.) 2. Hudut Komutanlığı saha alanının ihalesi neden belediye bütçesinden karşılanıyor? Milli Savunma Bakanlığının bu ihaleyi yapacak bütçesi yok mudur?

 

4.) Nusaybin belediyesinin bütçesinden son iki yılda farklı bakanlıklara ait kaç kurumun ihtiyaçları giderilmiştir?

 

5.) Halka hizmet götürmek yerine halka ait kaynakların bu şekilde farklı bakanlıklara ait kurumlar için kullanılmasını doğru buluyor musunuz?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ