Mardin Roj

Hudut komutanının şikayetçi olduğu gazetecilere takipsizlik verildi

Hudut komutanının şikayetçi olduğu gazetecilere takipsizlik verildi
  • 10 Ocak 2022

Nusaybin’de askerlerin de aralarında olduğu 9 kişinin “rüşvet ve göçmen kaçakçılığı”ndan tutuklanmasına ilişkin haber yapan gazeteciler Ahmet Kanbal, Merdan Yanardağ ve Murat Taylan hakkında başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Nusaybin 2’nci Hudut Karakol Komutanı Piyade Binbaşı İlkay Katı, astsubaylar Nihat Muratoğlu, Gürkan Sinan ve Aziz Çakı ile aralarında sivillerin de olduğu 9 kişinin “göçmen kaçakçılığı” ve “rüşvet” suçlamasıyla tutuklanmasını 15 Eylül’de “2’nci Hudut Komutanı rüşvet ve göçmen kaçakçılığından tutuklandı” haberiyle duyuran MA muhabiri Ahmet Kanbal ile gazeteciler Merdan Yanardağ ve Murat Taylan hakkında açılan soruşturma sonuçlandı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Soruşturmanın gizliliğini ihlal” iddiası ile başlatılan soruşturmada, 3 gazeteci hakkında “kovuşturmaya yer olmadığı” yönünde karar verildi.
Savcılık kararın gerekçesinde basın yoluyla işlenen suçlarda hukuka uygunluk hallerinin temelini Anayasa’nın 28 ve devamı maddelerinden aldığı belirtildi. Anayasa’nın ilgili maddelerinin hatırlatıldığı gerekçenin devamında savcılık, “Soruşturmaya konu yazılı ifadeler ve resimler nazara alındığında haberin gerçekliği bakımından doğal olarak haberin verildiği tarihteki mevcut hal ve koşullar dikkate alındığında Basın Kanununun 3’üncü maddesinde belirtilen haber verme ve eleştiri kapsamında değerlendirilmesi gerektiği, bu sebeple soruşturmanın gizliliğinin ihlal suçunun yasal unsurlarının oluşmadığının anlaşıldığı” tespitine yer verdi.
OLAYA DAİR
Soruşturma, haberin Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yayınlanmasının ardından tutuklu askerlerin avukatlarının şikayeti üzerine başlatılmıştı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan ve “gizlilik” kararı konulan bir soruşturma kapsamında 2020 yılı Ağustos ayı içinde aralarında Nusaybin’de bulunan 2’nci Hudut Tabur Komutanı Piyade Binbaşı İlkay Katı ile astsubaylar Nihat Mutaroğlu, Gürkan Sinan ve Aziz Çakı’nın da olduğu 9 kişi tutuklanmıştı. Soruşturmaya “gizlilik kararı” konulurken, olay kamuoyundan da gizlenmişti. Olaya dair daha sonra hazırlanan iddianame ile Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılama başladı. Görülen ilk duruşmada Binbaşı Katı ile birlikte tutuklu askerler tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, davada henüz karar çıkmadı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ