Hücreye konulan hasta tutuklu: Nefes alamıyorum

Hücreye konulan hasta tutuklu: Nefes alamıyorum
  • 10 Mayıs 2022 18:07

Edirne’den sevk edildiği Antalya S Tipi Kapalı Cezaevi’nde hücreye konulan hasta tutuklu Zerdeşt Oduncu, ailesiyle yaptığı görüşmede nefes alamadığını belirtti.

 

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde iken geçtiğimiz günlerde 2 arkadaşıyla beraber Antalya S Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen hasta tutuklu Zerdeşt Oduncu (30), cezasının onanmasından dolayı tek başına hücreye konuldu. Toplamda 174 yıl ceza verilen Oduncu 2014’ten beri cezaevinde tutuluyor.

 

12 Şubat 2014’te PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Uluslararası bir komployla Türkiye’ye teslim edilmesinin yıl dönümü nedeniyle bedenini ateşe veren Oduncu’nun tedavisinin de geciktirilmesi nedeniyle vücudundan halen iltihap akıyor.

 

Anne Selma Oduncu 3 yıl aradan sonra açık görüşüne gittiği oğlu ile yaptığı görüşmeyi anlattı.

 

Anne Oduncu, “Oğlumun konulduğu hücrede havalandırmanın üstüne de tel yapmışlar. Kafes gibi bir yerde tutuluyor. Hastalığı her geçen gün ilerliyor. Zaten yaralıdır. Zayıflamış ve kararmıştı. Kafeste tutulduklarını, keyfi uygulamaların olduğunu söyledi. Yemekleri bile keyfi şekilde dağıtılıyor. Her gün eridiğini söyledi. Neden o kadar karardığını, neden zayıfladığını sorduğumda, ‘bu hücrede artık nefes alamıyorum’ dedi. Eşyalarını vermemişler, hücrede tek başına tutularak, her gün işkence gördüğünü söyledi” diye aktardı.

 

Anne Oduncu, Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na başvuru yaptığını belirterek, Antalya’daki insan hakları örgütlerinin de cezaevinde incelemelerde bulunmasını istedi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ