Mardin Roj

Hristiyan ve Musevi ibadethanelerinin elektrik faturaları neden ödenmiyor?

Hristiyan ve Musevi ibadethanelerinin elektrik faturaları neden ödenmiyor?
  • 22 Nisan 2022 11:59

Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Mardin’deki Hristiyan ve Musevi cemaatine ait ibadethanelerin elektrik faturalarının çeşitli gerekçelerle ödenmemesine dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi.  

 

Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Mardin’deki Hristiyan ve Musevi cemaatine ait ibadethanelerin elektrik faturalarının çeşitli gerekçelerle ödenmemesine dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi.  Tuma Çelik, verdiği soru önergesinde “Geçtiğimiz yıllarda yapılan yasal düzenlemeler gereğince, Türkiye’de bulunan Hristiyan ve Musevi ibadethanelerinin elektrik faturaları İl Müftülükleri tarafından karşılanmaktadır. Ancak, söz konusu fatura ödemeleri çeşitli şartlara bağlanmış olup, iç aydınlatmalar dışındaki elektrik tutarları ödenmemektedir. İbadetin yapılabilmesi için, fiziki ibadethane koşullarının sağlanmış olması gerekmektedir. Türkiye’de artan enflasyon ve giderek büyüyen ekonomik kriz nedeniyle elektrik faturalarına yüksek zamlar yapılmıştır. Kilise ve sinagoglar, ibadethane olduğu için herhangi bir gelir elde etmemektedir. İbadet hakkının sağlanması açısından, elektrik tüketimi gerektiren ısınma gibi diğer giderlerin de karşılanması gerekmektedir” dedi.

 

Tuma Çelik, Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

 

“1- İbadethanelerin içi aydınlatma giderleri dışındaki giderleri neden karşılanamamaktadır?

2- Kilise ve sinagoglarda, 2020, 2021 ve 2022 yıllarına il müftülükleri ne kadar elektrik faturası ödemiştir?

3- İbadethanelerin açık kalması ve ibadetin yerine getirilmesi sosyal hukuk devletinin temel görevlerinden değil midir?

4-Kilise ve sinagogların bütün ihtiyaçlarının karşılanmıyor olması, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı değil midir?

5-Türkiye’de kaç tane ibadethanenin elektrik giderleri müftülüklerden karşılanmaktadır?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ