Mardin Roj

HPG’li Zengin’in kolundaki iki kurşun 5 yıldır çıkarılmadı

HPG’li Zengin’in kolundaki iki kurşun 5 yıldır çıkarılmadı
  • 30 Eylül 2021

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde tutuklu Hamdullah Zengin, tedavisi yarıda kesilerek, 5 yıldır kolundaki iki kurşunla yaşamını sürdürmek zorunda bırakıldı. 

Erzincan’da 19 Ekim 2016 yılında askerlerle girdikleri çatışmada bir arkadaşı ile birlikte yaralı olarak yakalanan HPG’li Hamdullah Zengin, çıkarıldığı mahkemece tutuklanıp cezaevine konuldu. Yaşanan çatışmada Zengin’in vücuduna ikisi ayağına, ikisi ise sol koluna olmak üzere 4 kurşun isabet etti. Geçirdiği ameliyatla sadece ayağındaki kurşunlar çıkarılan Zengin, 5 yıldır sol kolundaki iki kurşunla yaşamak zorunda bırakıldı. Mardin’de yaşayan ailesi, tedavisi yapılmadığı için vücudunun sol tarafını zamanla kullanamaz hale gelen Zengin’in tedavisine devam edebilmesi için yetkililere seslendi.
Ağabeyinin yaralı olarak yakalandıktan sonra 27 gün boyunca gözaltında tutulduğunu ve bu süre zarfında işkenceye maruz kaldığını anlatan kardeşi Rıdvan Zengin, ağabeyinin yine götürüldüğü boş bir arazide infaz edilmekle tehdit edildiğini aktardı. Zengin, tutuklandıktan sonra Erzincan Cezaevine konulan ağabeyini görmeye gittiklerinde işkence sonucu göz altı ve üstünün morardığını, konuşmakta zorluk çektiğini dile getirdi.
KOLUNU OYNATAMIYOR
Ağabeyinin bir süre sonra önce Giresun’a, ardından da Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevine sevk edildiğini belirten Zengin, tedavisi yapılmayan ağabeyinin yıllardır kolundaki iki kurşunla yaşamak zorunda bırakıldığını söyledi. Zengin, “Tedavi için dilekçe vermesine rağmen tedavisini yapmadılar. Bugün halen kurşunlar vücudunda. Biz söylüyoruz, o da söylüyor ama tedavisini yapmıyorlar. Kolunu oynatamıyor, ağırlaşmış durumda” diye konuştu.
Hamdullah Zengin, yaşadıkları diğer sorunları ise şöyle dile getirdi: “Aile fotoğrafını gönderiyoruz vermiyorlar, battaniye vermiyorlar. Kendisini ceket gönderdik onu da vermediler. Bize gönderdiklerimizi neden vermedikleri konusunda bir belge de vermediler.”
‘TEDAVİSİNE DEVAM EDİLSİN’
Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle açık görüş yapamadıklarını, her kapalı görüşe gittiklerinde ise farklı sorunlar yaşadıklarını ifade eden Zengin, 25 dakikalık görüş için bin kilometre yol gitmek zorunda kaldıklarını söyledi. Maddi imkanlarının sınırlı olması nedeniyle kapalı görüşe gitmekte zorlandıkları için ağabeyi ile uzun süredir sadece telefon görüşmesi ile iletişim kurabildiklerini paylaşan Zengin, yetkililere çağrıda bulunup ağabeyinin yaşadıkları kente yakın bir yere sevk edilerek tedavisine devam edilmesi ve gönderdikleri eşyaların kendisine teslim edilmesini istedi. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ