Mardin Roj

HPG’li Aykul’un Mardin’de defnedilecek cenazesi için cenaze aracı ve tabut verilmedi

HPG’li Aykul’un Mardin’de defnedilecek cenazesi için cenaze aracı ve tabut verilmedi
  • 09 Aralık 2020

Hatay’da hava saldırısında yaşamını yitiren Serhat Aykul’un cenazesi, ailesine dört ay sonra ceset torbasında teslim edildi. Cami tabut, belediye ise araç vermedi.

Hatay’ın Hassa ilçesinde Amanos Dağları’nın eteklerinde 22 Ağustos 2020’de Silahlı İnsansız Hava Aracı’yla (SİHA) yapılan hava saldırısında HPG’li Serhat Aykul (Ciğer Amed) yaşamını yitirdi. Aykul’un cenazesi vücut bütünlüğü olmadığı için teşhis edemeyen ailesi, DNA testi için Adana Adli Tıp Kurumu’na (ATK) kan örneği vermişti. 4 ayın ardından DNA sonuçlarının çıkmasıyla aile cenazeyi almak için ATK’ye gitti.

Aile cenazeyi Mardin’e götürmek için Adana Büyükşehir ve Seyhan Belediyesi’nden tabut ve cenaze aracı istedi ancak ailenin talebi karşılanmadı. Aile cemilere de giderek, tabut istedi ancak oradan da olumsuz cevap aldı. Tabut ve cenaze aracı alamayan aile, çocuklarının cenazesini ceset torbasının içinde alabildi.

Ölüm raporunda protokol numarasının yanlış yazılması nedeniyle de aile uzun süre morg önünde bekletildi. Yapılan işlemlerin ardından aile, ceset torbası içindeki cenazeyi geldikleri aracın bagajına koyarak, Mardin’e döndü.

Aile, cenaze Mardin’in Sultan Şeyhmus Türbesi’nin olduğu mezarlıkta toprağa vereceklerini belirtti. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ