HPG’den Mêrdîn’de 5 kişinin katledildiği saldırıya ilişkin açıklama

HPG’den Mêrdîn’de 5 kişinin katledildiği saldırıya ilişkin açıklama
  • 22 Ocak 2023 16:08
Mêrdîn’de 5 kişinin öldürüldüğü olaya dair açıklama yapan HPG, olayın “kontra saldırısı olabileceğini” belirtti. 
Mêrdîn’de Nisêbîn (Nusaybin) ve Qoser (Kızıltepe) ilçeleri arasındaki yolda 19 Ocak’ta Irak plakalı bir araca gerçekleştirilen saldırıda başlarına aldıkları kurşunlarla Federe Kurdîstan Bölgesi nüfusuna kayıtlı Hindirin Abdullah Salih (39), Wahida Haydar Casim (63), Abdullah Saleh Mustafa (69), Çimen Şahin Halid (75) ve Ahmed Celaleddin İbrahim (45) yaşamını yitirdi. Gözaltına alınan ve tetiği çeken kişi olduğu belirtilen isim, saldırı ile alakaları olmadığını belirtti.
HPG de henüz aydınlatılmayan olaya dair açıklama yaptı. ANF’de yer alan açıklamada, öldürülen kişilerin Rêkanî aşiretine mensup oldukları belirtildi.
 “19 Ocak gecesi Başûrê Kurdistanlı 5 yurttaşımız Mêrdîn’de hunharca katledilmiştir. Öncelikle fertlerini yitiren ailelere, Rêkanîlilere ve tüm Kurdistan halkına başsağlığı diliyoruz.
Hedeflenen insanlarımız Rêkanî aşiretine mensup, ülkesine bağlı yurtsever insanlar olup, bulundukları köy ve bölgeler birçok sefer Türk devleti tarafından hedeflenmiş, bu saldırılarda birçok şehit vermişlerdir. Bu insanlarımız Türk devletinin hedefinde olduğu için Mêrdîn’de gerçekleşen son olayın karanlık bir olay olduğu görülmektedir. Türk devletinin bu olayı sıradan adli bir vakaymış gibi göstermeye çalışıp, savcılık eliyle gizlilik kararı getirmesi dikkat çekicidir. Bu yüzden gerçekleştirilen vahşi katliamın Kürtleri sindirme planı çerçevesinde yapılan planlı bir kontra saldırısı olabileceği ihtimalini güçlendirmektedir. Halk Savunma Güçleri olarak bu olayın takipçisi olacağımızı ve hesabını soracağımızı belirtiyor, tekrardan yurtsever halkımıza başsağlığı diliyoruz” dedi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ