HPG’den Bamernê açıklaması

HPG’den Bamernê açıklaması
  • 27 Mayıs 2022 19:52
Türkiye’nin Bamernê’ye yönelik saldırısıyla KDP’nin provokasyonlarla savaş zemini yaratmaya çalıştığını belirten HPG, suçluluk telaşı içinde olan KDP’ye yanlış tutumdan vazgeçmesi çağrısı yapıldı. 
Türkiye’ye ait Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA), dün Federe Kürdistan Bölgesi’nin Amediyê kentinde bulunan Bamernê’nin Ziweser köyüne yönelik saldırısında ikisi çocuk 3 kişi katledildi. Sivillerin katledildiği saldırının ardından Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) güdümündeki medya, saldırıyı çarpıtan haberler servis etmeye başladı. Halk Savunma Merkezi Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), Türkiye’nin saldırıları ve KDP medyasının servis ettiği haberlere dair açıklama yayımladı.
KDP’NİN YANLIŞ POLİTİKALARI 
Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan açıklamada, Türkiye’nin Amediyê’nin Bamernê nahiyesine yönelik saldırılarında ikisi çocuk 3 kişinin yaşamını yitirdiği belirterek, “Öncelikle her üç Kürdistan şehidinin ailesine ve tüm Kürdistan halkına başsağlığı, yaralılara da şifa diliyoruz. KDP’nin işgalci Türk devletiyle içerisine girmiş olduğu ilişkilerin ve yanlış politikalarının yaratmış olduğu olumsuz sonuçlar Bamernê’deki katliamla bir kez daha açığa çıkmıştır” denildi.
KDP’NİN SUÇLULUK TELAŞI
Saldırı sonrası KDP yetkililerinin açıklamaları ve KDP medyasının servis ettiği haberlere dikkat çekilen açıklamada, “Bazı KDP yetkililerinin ve KDP medyasının suçluluk telaşıyla hemen bu olayı gerilla güçlerimize yıkmaya çalışması, halkımızın haklı tepkisinden duydukları korkunun bir sonucudur. Fakat halkımız gerçekleri bizzat gördüğü ve bildiği için atılan bu iftiralara itibar etmemiştir. Kürt halkının işgalciler tarafından katledilmesini her defasında meşrulaştırmak için yoğun çaba sarf eden KDP’nin bu yanlış tutumundan vazgeçmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.
‘PROVOKASYONLARLA SAVAŞ ZEMİNİ YARATILIYOR’
KDP’nin provokasyonlarla Kürtler arası savaş zemini oluşturmaya çalıştığı belirtilen açıklamada, “KDP’nin Türk devletinin yanında savaşa girmesinin gerekçesini oluşturmak için bir takım kirli planların devreye girebileceği daha önce basına yansımıştı. 24 Mayıs 2022 tarihinde KDP’ye bağlı bazı güçler Sidekan’a bağlı Goşinê bölgesindeki bir gerilla noktamızın üzerine giderek, çatışma yaratmak için provokasyon girişiminde bulunmuştur. Ancak gerilla birliğimizin sağduyulu yaklaşımı sonucu bu provokasyon boşa çıkartılmıştır. Türk ordusu 25 Mayıs günü Metîna bölgesine bağlı Girê Hakkarî’ye yönelik hem havadan hem de karadan saldırısını KDP’nin denetimindeki alanlardan geçerek gerçekleştirmiştir” diye belirtildi.
‘KDP YANLIŞ TUTUMDAN VAZGEÇMELİ’
Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Türk ordusunun zora düştüğü ve yenilmenin eşiğine geldiği her anda KDP güçlerinin bu şekilde harekete geçmesi ve KDP basınının bu şekilde yalan yanlış haberler servis etmesinin hangi anlama geldiği açıktır. Kürtler arası bir savaş sömürgeci soykırımcı Türk devletinden başka hiç kimseye fayda sağlamayacaktır. Böylesi bir felaketin Kürdistan’da kaosa, istikrarsızlığa ve büyük bir yıkıma yol açacağı son derece açıktır. KDP’yi, başta Başûrê Kürdistan olmak üzere bütün Kürdistan halkına zarar verebilecek bu yanlış tutumlardan vazgeçirmeye çağırıyoruz.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ