HPG künyeleri yayınlamıştı: Askerlere dair bakanlık sessiz

HPG künyeleri yayınlamıştı: Askerlere dair bakanlık sessiz
  • 18 Ekim 2022 00:52

Zap, Avaşîn ve Metîna’da çıkan çatışmalarda hayatını kaybettiği belirtilen ve künyeleri yayınlanan askerlere dair Savunma Bakanlığı’nın sesizliği sürüyor. 

 

Türkiye’nin Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ortaklığı ile Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine dönük 17 Nisan’da havadan ve karadan başlattığı saldırılar 6’ncı ayını geride bıraktı. Savunma Bakanlığı’nın açıklamalarına göre, 6 ayda yaşanan çatışmalarda toplam 63 asker ve korucu hayatını kaybetti.

 

Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) bugün yer alan HPG’nin 6 aylık bilançosuna göre ise, hayatını kaybeden asker sayısı çok daha fazla. Açıklamada, 6 ayda 17’si rütbeli 2 bin 346 asker ve korucunun hayatını kaybettiği, 10 helikopterin düşürüldüğü, bölgenin 3 bin 491 kez savaş uçaklarıyla ve 4 bin 197 kez helikopterlerle bombalandığı belirtildi. Ayrıca tüm dünyada insanlığa karşı suç olarak görülen kimyasal silah kullanımının aralıksız devam ettiğine işaret edilerek, 6 ayda 2 bin 476 kez yasaklı bomba ve kimyasal silah kullanıldığı aktarıldı. Bilançoda, 153 HPG ve YJA-Star üyesinin hayatını kaybettiği bilgisine yer verildi.

 

4 ASKERİN KÜNYELERİ YAYINLANDI

 

HPG’nin çatışmalarda hayatını kaybettiğini belirttiği ve isimlerini açıkladığı askerlere dair sessizlik ise sürüyor. HPG’nin 31 Mayıs’ta ANF’de yer alan açıklamasında, Türkiye’nin asker kayıplarını gizlediğine işaret edilerek, 29 Mayıs’ta Metîna’da çıkan çatışmada yaşamını yitiren 4 askerin isimlerine yer verildi. Astsubay Kıdemli Çavuş Yunus Eylik, Uzman Çavuş Ali Taşkın (Siirt Komando Tugayı), Uzman Çavuş Mevlüt Çetin ve Uzman Çavuş Ahmet Akpınar’ın yaşamını yitiren askerler olduğu ifade edildi. 8 Eylül’de yaşamını yitirdiği belirtilen Yunus Eylik ve Ali Taşkın’a ait künyeler ve eşyaların görüntüsünü yayınlandı.

 

HPG’NİN ELİNDEKİ CENAZE

 

10 Temmuz’da yapılan açıklamada, 7 Temmuz’da Zap’ın batısında bulunan Girê Amediyê’nin Girê Şehîd Pîrdoxan alanında çıkan çatışmada 2 askerin hayatını kaybettiği belirtildi. HPG açıklamasında, hayatını kaybeden askerlerden birisinin isminin Naci Kaygısız olduğu ve cenazenin ellerinde olduğu aktarıldı. Daha sonra Kaygısız’ın cenazesine ait görüntüler yayınlandı.

 

10 ASKERİN İSMİ AÇIKLANDI

 

Sonraki süreçte de benzer açıklamalar yapıldı. 12 Eylül tarihli açıklamada, Zap bölgesinde 11 Eylül’de Girê Cûdî Alanı’nda çıkan çatışmalarda en az 10 askerin yaşamını yitirdiği belirtildi. Yaşamını yitiren askerlerin Savaş, Fatih, Gökhan, Serkan, Burak, Naci, Harun, Mert, Oğuz ve Fuat olduğu kaydedildi. Ayrıca cenazelerin olduğu alanın savaş uçakları ve obüsler ile bombalandığı ifade edildi.

 

BAKANLIK 4 ASKERİ AÇIKLADI

 

Savunma Bakanlığı, 11 Eylül’de yaptığı açıklamada ANF’nin haberinde yer alan Harun, Savaş, Gökhan ve Fatih adlı askerlerin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Ancak bakanlık açıklamasında diğer askerlerin akıbetine dair herhangi bir bilgiye yer verilmedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ