Mardin Roj

Hozan Diyar: Kürt halkı bu provokasyonlara karşı tavır almalı

Hozan Diyar: Kürt halkı bu provokasyonlara karşı tavır almalı
  • 25 Temmuz 2021
Türkiye’nin Federe Kürdistan’da yürüttüğü operasyonların aynı zamanda Barzani’nin itibarına karşı olduğunu savuran Hozan Diyar Dersim, tüm pêşmerge, Kürt güçlerini, kurumlarını ve halkı bu provokasyonlara karşı tavır almaya çağırdı.
Hozan Diyar Dersim, Metîna’da Türkiye’ye destek amaçlı KDP tarafından yapılan son saldırıların sanatçıların ve annelerin emeklerini boşa çıkardığını ve kabul edilemez olduğunu söyledi. Diyar Dersim, bu çabaların Mesut Barzani’nin “Yaşadığım sürece Kürt kanının Kürtler tarafından dökülmesine izin vermeyeceğim” sözlerine aykırı olduğuna ve Barzani’nin itibarına yönelik bir operasyon olduğu ifade etti. Hozan Diyar, tüm pêşmerge, Kürt güçlerini, kurumlarını ve halkı bu provokasyonlara karşı tavır almaya çağırdı.
ENDİŞELER PAYLAŞILDI 
Rojnews’e konuşan Diyar Dersim, Kürdistan’ın 4 bölgesinden bir grup sanatçı olarak, Kürtler arasında büyük bir felakete yol açabilecek bir iç savaş ihtimaline karşı sanatsal duyarlılıkla hareket ettiklerini hatırlattı. Erbil’de yaptıkları görüşmelerde kaygılarını dile getirdiklerini belirten Diyar Dersim, “Sanatçıların Kürtler arasındaki mevcut durumla ilgili endişelerini Pêşmerge Bakanlığı, Sayın Mesut Barzani, bazı şahsiyetlerle paylaştık. Bu endişelerimizi hem kamuoyuyla hem de yetkililerle paylaştık. Sanatçıların görüş ve kaygılarını medya aracılığıyla Kürt kamuoyuna ilettik” dedi.
HALK DESTEKLEDİ 
Hozan Diyar, toplantılarının etkisinin halk arasında desteklendiğini, çabalarının birçok güç ve hareket tarafından olumlu karşılandığını ancak son dönemde Metîna’da yaşananların çabalarını boşa çıkarmaya dönük olduğunu vurguladı. Hozan Diyar, “O zaman da dedik ki olası bir iç savaştan sanatçılar korkuyor, gerilla ve pêşmerge anneleri korkuyor, halkımız korkuyor. Çünkü bu acıdan çok çektik. İç savaş kirli bir hançer gibidir, her zaman göğsümüzde durur ve herkesi korkutur. ‘Bugün medyadan, gerilla alanlarına yeni bir saldırının olduğu açıkça görülüyor” dedi. Bunun kabul edilemez olduğuna dikkati çeken Diyar Dersim, “Sanatçılar olarak tekrar söylüyoruz; bunu kabul etmiyoruz. 20-25 yıldır gerillaların konuşlandığı alanların aynı kalması gerektiğini söylüyoruz, görüşümüz aynı. Ayrıca kimsenin kimsenin alanını kısıtlamasını da istemiyoruz. Bir yıl önce olduğu gibi, şimdi her güç eski yerine geri dönmelidir” ifadelerini kullandı.
‘BAŞUR TEHLİKEDE’
Diyar Dersim, “İşgalci Türk devletinin Kürtleri öldürmeye yemin ettiğini, dolayısıyla bu devleti iyi bilinmelidir. Kürtleri yok etmeye yemin etmiş bu düşmanı tanımalıyız. Bugün PKK’yi vurursa yarın KDP’yi ve YNK’yi ve diğerlerini vuracaktır. Bütün Başurlu yetkililer ve özellikle KDP bunu bilmelidir. Unutulmamalıdır ki Başur Kürdistanı tehlikededir.”
ANNELERİN İSTEĞİ
Diyar Dersim, sanatçıların çağrısını yineleyerek, “Kürdistan gerillaları ve Kürdistan pêşmergesine çağrıda bulunuyoruz. Pêşmerge bugüne kadar bu savaşa ortak olmadı ve silahını gerilla kardeşlerine çevirmedi, bundan sonra da bu şekilde hareket etmelerini istiyoruz. Ama hiç kimsenin pêşmerge adına gerillalarla savaşmasına ve ihanete girmesine izin verilmemelidir. Pêşmerge bugüne kadar Kürdistan davası için büyük rol oynadı, burada da rollerini oynayabilirler. Özgürlük savaşçılarını da pêşmerge ile şimdiye kadarki statükoyu korumaya çağırıyoruz. Kürdistanlı annelerin gözü pêşmerge ve gerillalarda. Annelere sorulursa, küçük bir taş ya da rahatsız edici bir kelimeyi bir araya getirmek istemeyeceklerdir. Annelerin istek ve çağrıları dikkate alınmalıdır” diye konuştu.
HERKES SES ÇIKARMALI
Son dönemde yaşanan gelişmelerin PKK ile KDP arasında bir mesele olmadığına dikkati çeken Diyar Dersim, şöyle devam etti: “Tüm Kürdistani parti ve kurumlar ayağa kalkmalı. Bir evde iki kardeş kavga etse, diğerleri o evde yaşayamaz, hayatları mahvolur. Biz Kürtler de büyük bir aileyiz, evimizde bir savaşın olmaması çok önemlidir. Tüm Kürt kurum, kuruluş ve güçleri bu tehlike ve provokasyondan duydukları memnuniyetsizliği dile getirmelidir. Bu provokasyonu, bu savaşı, bu saldırıları kabul etmiyoruz. Bu durumun sorumluları ateşle oynamamalı, durumu dikkate almalı. Kazanabiliriz, bunu yaparsak düşmanımız mağlup olur, biz kazanırız.”
BARZANİ KARŞI ÇIKMALI
Diyar Dersim geçtiğimiz günlerde KDP Genel Başkanı Mesut Barzani’yle yaptıkları görüşmeler sırasındaki sözlerini hatırlatarak, “Sayın Mesut Barzani ile yaptığımız görüşmede, ‘Yaşadığım sürece Kürt eliyle Kürt kanının dökülmesine izin vermeyeceğim. Kürtlerle Kürt savaşını yasaklıyorum’ demişti. Biz de, ‘Bu sözleriniz iç huzurun bir manifestosu gibidir. Pek çok gerilla ve pêşmerge annesi bu sözlere inandı. Bu açıklamayı tekrarlarsanız halkımız rahatlayacaktır. Aslında bu sözleri tekrarladı. Sayın Barzani’nin sözlerini kamuoyuyla paylaştığımızda halk ona inandı ve değer verdi. Bugün bu kişiler Sayın Mesut Barzani’nin itibarına karşı provokasyonlar ve operasyonlar yürütmektedir. Gerilla noktalarına saldıranlar aslında Sayın Mesut Barzani’ye saldırıyor. KDP yetkililerinin her şeyden önce buna karşı çıkmaları gerekir. Sayın Barzani’nin buna her şeyden önce karşı çıkması önemlidir. Sayın Barzani’nin bu sözlerine değer veriyoruz, bu sözlerin hayata geçirilmesini istiyoruz” diye belirtti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ