Mardin Roj

Hollanda Parlamentosu Êzidî soykırımını tanıdı

Hollanda Parlamentosu Êzidî soykırımını tanıdı
  • 07 Temmuz 2021

Hollanda Parlamentosu, Êzidî soykırımını resmi olarak tanıdı.

 

 

Hollanda Parlamentosu, DAİŞ’in Êzidîlere yönelik 3 Ağustos 2014 tarihinde başlayan saldırısı ve onu takip eden katliamları soykırım olarak tanıdı. Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA) milletvekili Anne Kuik’in, DAİŞ çeteleri tarafından gerçekleştirilen katliamların soykırım olarak tanınmasını öngören karar tasarısı Hollanda parlamentosunda dün görüşülerek oylandı.
Tasarıda Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, ABD Temsilciler Meclisi, BM Suriye Komisyonu ve geçen günlerde de Belçika parlamentosunun DAİŞ’in Êzidîlere, Hristiyanlara ve farklı etnik ve dini kesimlere yönelik vahşi uygulamalarını insanlığa karşı işlenen suçlar ve soykırım olarak tanımladığı belirtildi.
Tasarıda “Parlamento DAİŞ’in Êzidîlere soykırım uyguladığını ve insanlığa karşı suç işlediğini ilan eder” ifadesine yer verildi. Bu tasarı ile birlikte 3 Haziran 2014’te başlayan soykırıma yönelik dört karar tasarısı daha oylama ile kabul edildi.
Kabul edilen maddeler şu şekilde:
– DAİŞ’lilerin Hollanda’da görülen davalarında Êzidîlerin sesinin duyulması ve soykırım kurbanı Êzidîlerin tazminat hakkının tanınması.
– Dışarıdan gidip bölgede suç işleyen DAİŞ’liler de dahil olmak üzere DAİŞ yargılamalarının suç işledikleri bölgede yapılması.
– DAİŞ barbarlığının kurbanı olan Êzidî kadın ve çocuklara dönük destek fonlarının arttırılması.
– Hükümetin Şengal’in yeniden inşa edilmesi çalışmalarına destek vermesi.
1 Temmuz günü Hollanda Parlamentosu’nda yapılan oturumda da Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag hükümet olarak tasarıyı desteklediklerini açıklamıştı. Sigrid Kaag, Hollanda hükümeti olarak Êzidî soykırımının tanınması için uluslararası alanda çalışma yaptıklarını ancak bu konuda siyasi destek alamadıklarını belirtmişti. Ancak bunu sağlamak için çabalarını sürdüreceklerini ifade eden Kaag, soykırım suçlarına dair delilleri toplayıp BM’nin uluslararası bağımsız araştırma heyetine teslim etmeye devam edeceklerini söyledi.
Parlamentonun bu adımıyla Ezidi soykırımını tanıyan ülkeler listesine Hollanda da eklenmiş oldu. Belçika Parlamentosu da DAİŞ’in Êzidîlere yönelik katliamlarının soykırım olarak tanınması için geçen hafta resmi süreç başlatmıştı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ