Hizmete ‘para bulamayan’ kayyım, emniyetin ihtiyaçlarını üstlendi

Hizmete ‘para bulamayan’ kayyım, emniyetin ihtiyaçlarını üstlendi
  • 11 Kasım 2023 13:17
Qoser’de belediyeyi borç batağına sürükleyen kayyım yönetimi ihtiyaç duyulan çöp konteynerleri ve yol çalışmaları için belediyenin “mali yetersizlikleri”ni gerekçe yaparken, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün talebi üzerine emniyetin projesinin yapım işlerini üstlendi. 
Mêrdîn’de İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanan HDP’li belediyelerden biri olan Qoser (Kızıltepe) Belediyesi, usulsüzlükler ve rüşvet iddiaları ile çalkalanmaya devam ederken, ilçe sakinleri hizmet bekliyor. Ancak kayyım yönetimi ilçede yol çalışmaları başta olmak üzere birçok hizmeti sık sık “mali yetersizlikler” gerekçesiyle ertelemeyi ya da borçlanma yoluna başvurmayı tercih ediyor. Belediyeyi adeta borç batağına sürükleyen kayyım yönetimleri 2016 yılına borçsuz aldıkları belediyeyi 2019 yılında 25 milyon TL borçla devrederken, 4 Kasım 2019’da yeniden kayyım atanan belediyenin borcu da 4’e katlandı.
EMNİYETİN İHTİYACINI ÜSTLENDİLER
Kayyım yönetiminde 2019’da 25 milyon TL civarında olan belediyenin borcu 2023 yılında 98 milyon TL’ye çıktı. Buna rağmen borçlanmaya devam eden kayyım yönetimi, 2023 yılı Ekim ayında aldığı karar ile İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün yapması gereken işleri üstlenme kararı aldı. İlçe Emniyet Müdürlüğü, 29 Eylül’de “Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) Güçlendirme Projesi kapsamında” ilçede bulunan direk ve kameralarının kurulumu ile kameraların modernize edilmesi, görüntüleme sitemlerine dair eksikliklerin giderilmesi yapım işlerinin belediye tarafından yapılmasını istedi. Kayyım yönetimi tarafından alınan karar ile söz konusu yapım işinin belediye tarafından üstlenilmesine istenilen ekipman ve malzemelerin temin edilmesine kayyım ve bürokratları tarafından oluşturulan “Meclis”te oy birliği ile karar alındı.
ÇÖP İÇİN ‘YARDIM’ TALEBİNDE BULUNDU
Ancak ilçenin uzun zamandır yapılmayan yolları ve rüşvete konu olan parke taşı döşeme işleri ile çöp konteyneri alım işleri ise bir türlü yapılmazken, Kasım 2023’te toplanan kayyım yönetimi bu ihtiyaçlar için yeniden borçlanma yoluna başvurma kararı aldı. Kayyım yönetimi tarafından ilçenin ihtiyacı olan ancak uzun zamandır alınmayan 239 adet çöp konteyneri için alınan kararda “Mali imkanlarımızın yetersizliği nedeniyle temin edilemeyen 239 adet çöp konteynerinin satın alınabilmesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından Bakanlığın uygun gördüğü miktarda yardım talebinde bulunulmasına, yardımla ilgili konularda Belediye Başkan Vekili Abdullah Şahin’e yetki verilmesine ve Bakanlıkça istenilen bütün bilgi ve belgelerin gönderilmesine oy birliği ile karar verildi” denildi.
BORÇ 15 MİLYON DAHA ARTACAK!
Alınan bir diğer kararla ise, ilçenin “muhtelif yerlerinde” gerçekleştirilecek “Kilitli Parke Taşı ve Çevre Düzenlemesi Yapım” işi için ise, belediyenin 15 milyon TL kredi kullanmasına karar verildi. Kararda; İller Bankası’ndan kullanılacak “ek kredi” için yine kayyım vekili Abdullah Şahin yetkilendirildi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ