Her Yerde Umut Vardır – YUSUF ERDEM

  • 9 Ocak 2020 16:17 | Son Güncellenme: 19 Aralık 2023 19:36

Mardin’de bir karakolun önünden geçerken, asfalt ve beton yığınları içerisinde yaşama direnen bir ağaç gördüm. Tıpkı bir düşmanın elini boğazına dayayıp öldürmeye çalışması gibi…
Bu görüntü bana Nazım Hikmet’in güzel bir sözünü hatırlattı ‘Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için, yaşamak yanı ağır bastığı için ağaç olacaksın bu dünyada’

Sizi de kesseler biçseler baltalayıp yakmak için odunluğa koysalar…
Sizi de ateşleyerek yok ettiklerini düşünseler…
Dört bir yanın asfalt ama altında bir yerde toprak,yaşam,umut…
Zaman zaman sadece güneşten nasiplenmek bile… dersiniz.
Yinede yeşermek ve yaşamak için neden bulursunuz…
İşte bu iradenin, yaşamın ve umudun kendisidir…

“Yaşam ne kadar kötü görünürse görünsün yaşamın olduğu yerde umut vardır” diyor Stephen Hawking.
İnsan hayatı bir cümleye benzer. Öznesi, yüklemi, özlemi, acısı, coşkusu, virgülü, soru işareti ve noktası vardır onun… İz bırakan cümleler vardır mesela. Hayatımızda tarihte iz bırakan insanlar gibi. Aşk cümleleri vardır cümlelere sığmayan… ‘Sevdiğini bul ve onun için ölmeye hazır ol’.
Sevgi ve aşkta asla umutsuzluk yoktur. Çünkü sevgi kalbi, kalp gönlü, gönül de aklı besler. beslenen akıl da insana her zaman doğru yolu gösterir.
Umudunu kaybederek yaşanabilir mi?
Yaşamak hayatın son anına kadar ben varım deyip tüm zorluklar karşısında benliğini ve gerçekliğini yitirmeden can bulmaktır. Yaşamak umut etmektir, umut etmek her türlü zorluğa rağmen direnebilmektir. Öyle olmasa yıllardır örnek alınan o güzelim aşk hikayeleri ve sevgi dolu şiir ve romanlar olmazdı biz insanoğlunun hayatında. Çünkü hepsi bir umudu içerir içinde. Umut bir inançtır ve inanç ile hayalleri gerçekleştiren yoldur. Umut sadece hayali değil, hayallerin ötesini gerçekleştirmenin yoludur. Buna böyle bakınca Aristoteles; “Gerçekleşen bir rüyanın temelidir umut” diyor.

 

YUSUF ERDEM

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ