Mardin Roj

Hemşireleri ayağına çağıran Nusaybin Kaymakamı Meclise taşındı

Hemşireleri ayağına çağıran Nusaybin Kaymakamı Meclise taşındı
  • 15 Mart 2022 09:11 | Son Güncellenme: 15 Mart 2022 00:18

Hastaneye gitmeyerek, kendisi ve ailesine özel olarak Devlet Hastanesinden evine hemşire götürten Nusaybin Kaymakamı Meclis gündemine taşındı.

 

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Nusaybin Kaymakamı ve Nusaybin Belediyesi Kayyımı Ercan Kayabaşı’nın hastaneye gitmek yerine kendisi ve ailesinin özel sağlık hizmeti için devlet hastanesinden evine hemşireleri çağırtmasını Meclis gündemine taşıdı. Kaymakamın yaptıklarına dair bir soruşturma açılıp açılmayacağını soran Günay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlamasını isteyerek soru önergesi verdi.

 

Ebru Günay soru önergesinde şunları belirtti:

 

“Nusaybin ilçe Kaymakamı ve Belediye Kayyımı Ercan Kayabaşı’nın İlçe Devlet Hastanesi hemşirelerini kendisi ile ailesine özel sağlık hizmeti vermeleri için evine çağırdığı basına yansımıştır. Basına yansıyan haberlere göre son 45 gün içinde Kaymakam Kayabaşı, 3 defa basit tıbbi müdahaleler için hastaneye gitmek yerine kendisi, eşi ve kızı için Nusaybin Devlet Hastanesi’nden evine 4 hemşire gönderilmiştir. Kaymakamın evine görevlendirilen hemşireler, her defasında hastaneye gönderilen özel araçlarla kaymakamın evine götürülürken, eve girişte GBT ve üst aramasına maruz bırakılmışlardır. İğne, serum ve damar yolu açılması gibi tıbbi işlemler için gönderildikleri öğrenilen hemşireler, işlemlerin ardından yine özel araçlarla hastaneye bırakılmışlardır.

 

Kaymakamın evine özel hemşire çağırmasına dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmede bulunan Mardin Tabip Odası Başkanı Mustafa Volkan Binbaş, “Eğer bir hukuk devletinde yaşıyorsak hiç kimse anayasa ve yasaların üzerinde değildir. Yani tüm yurttaşlar devlet organları ve idarenin işlemlerinde kanun önünde eşittir” demiştir. Sağlık hizmetlerinin idare tarafından nasıl uygulanacağının yasada düzenlendiğini belirten Binbaş, “Bunlar evde sağlık hizmetini alabilmek için acil sağlık hizmetleri ve evde sağlık bakım hizmetleri şeklindedir. Bunun dışında konumunu ve nüfuzunu kullanarak bir sağlık çalışanı görevli olduğu birim dışında hizmet vermeye zorlanamaz.” açıklamalarını yapmıştır.”

 

Ebru Günay şu soruların cevabını istedi:

“1. Nusaybin ilçe Kaymakamı ve Belediye Kayyımı Ercan Kayabaşı’nın İlçe Devlet Hastanesi sağlık çalışanlarını, basit tıbbi müdahaleler için kendisi ile ailesine özel sağlık hizmeti vermeleri için evine çağırdığı bilginiz dahilinde midir?

2. Konumunu ve nüfuzunu kullanarak yasaları ihlal edip sağlık çalışanlarını özel araçla evine getirten, eve girişte sağlık çalışanlarını GBT ve üst aramasına maruz bırakan kaymakam kayyım hakkında herhangi bir soruşturma açılacak mıdır? Değilse gerekçesi nedir?

3. Sağlık çalışanları hangi gerekçe ile kaymakam kayyımın evine sağlık hizmeti vermeye zorlanmışlardır?

4. Yanlış sağlık politikaları yüzünden 20 yıldır her geçen gün iş yükü artan, sosyal, ekonomik, özlük hakları gasp edilen, şiddete maruz kalan sağlık emekçilerinin çalışma ve yaşam şartlarının düzeltilmesi için gerekli düzenlemeleri yapacak mısınız?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ