Mardin Roj

HDP’ye saldıran şahıs Suriye’de TSK’nin elinde yetişmiş

HDP’ye saldıran şahıs Suriye’de TSK’nin elinde yetişmiş
  • 17 Haziran 2021 15:16

HDP İzmir İl Örgütü binasında parti çalışanı Deniz Poyraz’ı katleden saldırgan Onur Gencer’in silahlı fotoğrafları ortaya çıktı. Saldırganın paylaşımları arasında Suriye’de bulunduğunu gösteren fotoğrafları da var.

HDP İzmir İl Örgütü binasına silahlı saldırıda bulunup, parti çalışanı Deniz Poyraz’ı katleden saldırgan Onur Gencer’in sanal medya hesaplarında dikkat çekici fotoğrafları ve paylaşımları ortaya çıktı. 27 yaşındaki saldırgan gözaltına alınması sonrası götürüldüğü İzmir Terörle Mücadele Şubesi’nde alınan ilk ifadesinde, “Kimse ile bir bağlantım yok. PKK’dan nefret ettiğim için binaya girdim, rastgele ateş ettim” yönünde ifade verdi.
Ancak saldırgan Onur Gencer’in sanal medya hesaplarına bakıldığında sıradan biri olmadığı ve saldırıyı planladığı anlaşılıyor.
Saldırgana ait ‘onur_gencer1994’ isimli İnstagram hesabından yapılan paylaşımlar arasında ırkçı söylemlerin yanı sıra çok sayıda silahlı fotoğrafı yer alıyor.
IRKÇI PAYLAŞIMLARI
Saldırgan Gencer’in, saldırıdan önce “Ulan Ermeni dölleri, hayatınızı ….Kin yuttum kan kusturacağım hepinize”, “Kin yuttuk, kan kusturacağız …. …..!!!” şeklinde ırkçı ifadeler kullandığı paylaşımlarda bulunduğu görülüyor.
SURİYE’DE EĞİTİM ALDI
Bu paylaşımlarının yanı sıra saldırganın elinde silahla çekilmiş çok sayıda fotoğrafı bulunuyor var. Farklı model ve çaptaki bu silahlar arasında uzun namlulu silahlar da var. Üstelik bu fotoğraflardan bazıları ise Suriye’nin farklı kentlerinden çekilmiş. Fotoğraflar saldırganın Suriye’de askeri eğitiim aldığını gösteriyor.
TSK KULLANIYOR
Saldırgan Gencer, Suriye’nin Menbic kentindeki bir mevzi içerisinde, elinde uzun namlulu silahla çektiği bir fotoğrafı “Suriye hatırası” notu ile paylaşmış. Elinde tuttuğu MPT-76 model silah, TSK envanterinde bulunan kolluk birimleri tarafından kullanılan bir silah.
Halep’te çekilen bir başka fotoğrafında ise, üzerinde askeri kamuflaj bulunan Gencer’in bozkurt işareti yaptığı görülüyor. Fotoğrafın çekildiği yerin askeri bir mekan olduğu anlaşılıyor. Gencer’in paylaştığı diğer bazı fotoğraflarda yanında üzerinde askeri kamuflaj bulunan başka kişiler de gözüküyor.
Sözkonusu bu fotoğraflar saldırganın paramiliter yapılar içerisinde yer aldığı ve son yıllarda Suriye’de bulunduğunu açıkça gösteriyor.
Türkiye’nin müdahil olduğu Suriye’deki iç savaşında ve Kuzey ve Doğru Suriye’ye yönelik gerçekleştirdiği askeri operasyonlarda bu paramiliter yapıları kullandığı yönünde bugüne dek çok sayıda bilgi ve belge kamuoyuna yansıdı, uluslararası raporlara konu oldu.
Bu operasyonlarda ise Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş (SADAT)’ın ismi öne çıktı. SADAT’ın kurucuları arasında yer alan Adnan Tanrıverdi, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını da yaptı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ