Mardin Roj

HDP’nin Mardin’deki Demokrasi Nöbeti 44’üncü gününe devam etti

HDP’nin Mardin’deki Demokrasi Nöbeti 44’üncü gününe devam etti
  • 01 Ekim 2019

Mardin’de 44’üncü gününde süren Demokrasi Nöbeti’nde konuşan HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, bugün açılan Meclis gündemindeki Yargı Reformu Paketi için “Gerçek bir demokrasi, gerçek bir yargı sistemi, adil ve eşit bir yargılama siteminin önünü açmak lazım. Çünkü demokratik bir ülke için eşit, adil, iktidar eliyle hareket etmeyen bir yargı sistemine ihtiyacımız var” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelere kayyum atanmasının ardından başlatılan Demokrasi Nöbetleri, Mardin’de 44’üncü gününde devam etti. HDP il binası önünde tutulan nöbet öncesi parti binası yine polislerce ablukaya alındı.

Buna rağmen parti binasına önünde toplanan kitle, “Halkın iradesi gasp edilemez” pankartı açarak Demokrasi Nöbeti tutmaya başladı. Sık sık alkış çalıp, sloganlar atan kitle, eylemleri sırasında Serhat Bölgesi’ne ait olan “Le dîne” şarkısını “Em li hember qeyûm têdikoşin” şeklinde kayyumlara uyarlayarak söyledi.

Yapılan oturma eyleminin ardından HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay konuştu.

Demokrasi Nöbeti’nin 44 gündür devam ettiğini belirten Günay, haklarını savunmaya devam edeceklerini ve halkın gerçek iradesini ortaya koyacaklarını ifade etti. Kayyumlar ve atanmışlarla belediyelerin yönetilemeyeceğini söyleyen Günay, “Atanmışların bu kentte yaptıkları gasp, talan, yolsuzluk ve daha önemlisi kadın kazanımlarına dönük saldırıları taciz ve tecavüzün önünü açmak oldu” dedi.

Kayyumların özellikle kadın kazanımlarına ve kadınlara dönük birer saldırı aracı olduğunun altını çizen Günay, Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin kayyum yönetiminde olduğu dönem kayyum Mustafa Yaman tarafından Kent AŞ.’de müdür olarak görevlendirilen polis memuru Ercan Uysaler’in bir kadını fuhuşa zorladığını hatırlattı. Günay, bu olayla ilgili 3 Ekim’de görülecek olan davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

Bugün açılan Meclis’in gündeminde ise “Yargı Reformu Paketi” olduğunu belirten Günay, “Gerçek bir demokrasi, gerçek bir yargı sistemi adil ve eşit bir yargılama siteminin önünü açmak lazım. Çünkü demokratik bir ülke için eşit, adil, iktidar eliyle hareket etmeyen bir yargı sistemine ihtiyacımız var” dedi.

Sözlerinin devamında HDP’nin aktif siyaset için önemli olduğunu vurgulayan ve herkesi HDP’ye sahip çıkmaya çağıran Günay, eylemlerin devam edeceğini vurguladı.

Eylem, atılan “Direne direne kazanacağız” sloganı ile son buldu. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ