HDP’nin Mardin Kongresi Kime Ne Anlattı? – RONİ

  • 4 Ocak 2020 16:42 | Son Güncellenme: 26 Temmuz 2020 11:52

HDP yeni yönetimini belirlediği kongre ile âdeta göz kamaştırdı. Kongre şiarı olan “Umut ve cesaret ile örgütlenelim faşizmi yenelim” gibi umut ve cesaret aşıladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin’de 3. Olağan Kongresini bugün gerçekleştirdi. Binlerce kişinin toplandığı kongre deyim yerinde ise “Göz kamaştıran” bir kongre oldu. Eş Genel Başkan Sezai Temelli, HDP Mardin milletvekilleri, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ve binlerceler insan. “Umut ve cesaret ile örgütlenelim. faşizmi yıkalım” şiarı ile yapılan kongreye kadınlar, çocuklar ve gençlerin katılımı öyle yoğundu ki; salon adeta yeni bir başlangıcın mesajını veriyordu. HDP kongresi ile Mardin’de başta kayyum politikalarını uygulayanlara ve yönetenler ile uygulayıcılarına Genel Başkan Sezai Temelli’nin sözü ile “Hodri Meydan” dedi.

Peki; bu kadar yoğun baskı, kayyum atamaları, gözaltı ve tutuklamalara rağmen kongrenin ihtişamı nasıl sağlandı. HDP kitlesinin bu motivasyonu ve kararlılığı nasıl ve nereden geliyor. 2016 yılında HDP’li Mardin Büyükşehir ve ilçe belediyelerine kayyum atanmasının sonrasında 31 Mart 2019 seçimlerinde HDP seçmeni kayyumlar süpürmüş, kayyum atanan belediyeleri büyük bir oy oranı ile geri almıştı. Ancak faşizm yerinde durmayarak halkın iradesini gasp etmek üzere bir kez daha harekete geçmiş 19 Ağustos 2019’da Van ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyeleri ile beraber Mardin’e de kayyum atamıştı. Ardından ise sırasıyla Nusaybin, Kızıltepe, Mazıdağı, Derik ve Savur belediyeleri de gasp edilen belediyeler oldu. HDP’li belediye eşbaşkanları tutuklanarak cezaevlerine konuldu. HDP İl ve ilçe yöneticileri de tutuklamalardan nasibini aldı.

Hali hazırda HDP’nin eski İl Eşbaşkanı Ali Sincar halen cezaevinde tutulurken, yerine atama ile getirilen Salih Kuday da gözaltına alındı ve günler süren gözaltının ardından serbest bırakıldı. Tam da kongre sürecinde yapılan bu operasyonlarda sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de gözaltında iken, HDP durmadı ve çalışmalarını devam ettirdi. Kurulan Kongre Komisyonu çalışmalarını sürdürürken, yüzlerce partilinin yanında halk ile görüşmeler aldı. Bu görüşmelerde öne çıkan önerileri değerlendiren kongre komisyonu 400’ü aşkın aday arasından yeni il yonetimi için titiz bir çalışma ortaya koymayı başardı.

Ve sonuç; ortaya HDP’yi Mardin’de daha da ileriye taşıyabilecek bir yönetim listesinin şekillenmesi ile kendisini gösterdi. Tabi engelleme çalışmaları da bu süreçte devam etti, HDP’nin kongre için bildiri dağıtması bile yasaklandı. Ama HDP’liler eski Mardin İl Eşbaşkanı Eylem Amak’ın dediği gibi “Çalışmalarından geri adım atmadı.”

HDP yeni yönetimini belirlediği kongre ile âdeta göz kamaştırdı. Kongre şiarı olan “Umut ve cesaret ile örgütlenelim faşizmi yenelim” gibi umut ve cesaret aşıladı. Gençlerin duvarlara aştığı “Faşizme dur diyoruz, örgütlenerek özgürlüğe yürüyoruz”, “Cîwan bi hêvî û bawerî  ber bi şoreşê ve dimeşin (Gençler umut ve inançla devrime yürüyor)” pankartları ile geleceği inşa edecek parti olduklarını bir kez daha gösterdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ