HDP’nin kapatılması davasında Ahmet Türk için de siyasi yasak istendi

HDP’nin kapatılması davasında Ahmet Türk için de siyasi yasak istendi
  • 18 Mart 2021 13:01

HDP hakkında hazırlanan kapatma davası iddianamesinde, partinin mevcut ve eski eş genel başkanlarının da aralarında olduğu 687 kişi hakkında 5 yıl süreyle siyasi yasak talep edildi. Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk de bu isimler arasında yer aldı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in Halkların Demokratik Partisi (HDP) hakkında Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) kapatma başvurusuna dair hazırladığı iddianamenin detayları basın aracılığıyla duyuruldu.
İddianamede, 687 kişi hakkında 5 yıl süreyle siyasi yasak istendi. Hakkında siyasi yasak talep edilen siyasetçiler arasında HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Sezai Temelli, Ahmet Türk, Leyla Zana, Ayhan Bilgen, Selma Irmak, Sebahat Tuncel, Nursel Aydoğan, Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder gibi isimler de yer alıyor.
İddianamede, HDP’nin ödenecek hazine yardımlarından tamamen yoksun bırakılması istendi. Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzur ve güveni için HDP’nin temelli kapatılmasının hukuksal zorunluluk olduğu kaydedilen iddianamede, “Davalı parti hiçbir milli meselede Türkiye’nin yanında yer almamış, karşısında kim varsa onların safında yer almayı tercih etmiştir” ifadeleri yer aldı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ