Mardin Roj

HDP’nin Genel Merkez Listelerine Mardinliler Damga Vurdu

HDP’nin Genel Merkez Listelerine Mardinliler Damga Vurdu
  • 03 Temmuz 2022

HDP’nin 5’inci Olağan Kongresinde belirlenen danışma kurulu, disiplin kurulu ve Parti Meclisi üyelerine Mardinli isimler damgasını vurdu. 

 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5. Büyük Kongresi, Ankara’da bulunan Arena Spor Salonu’na gerçekleştirdi. “Çözüm Biz’de” ve “Serkeftin ya me ye” sloganıyla gerçekleştirilen kongreye, Mardin’den de yüzlerce kişi katıldı. Coşkuyla yapılan kongrede HDP’nin yeni yönetimi ile beraber Parti Meclisi (PM) üyeleri ve Danışma Kurulu da belirlendi.

Binlerce davetlinin katıldığı kongrede HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar salona alkış ve zılgıtlar eşliğinde giriş yaptı. Buldan ve Sancar, salon boyunca dolaşarak katılımcıları selamladı.

PERVİN BULDAN: ÇÖZÜM DEMOKRASİ İTTİFAKI

Kongrede sahneye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, salonun alkış ve zılgıtları arasında kürsüye geçti. Buldan konuşmasında “Bugünlere kolay gelmedik. Engelleri, barajları, korku duvarlarını yıka yıka geldik. Komploları, kumpasları ve darbeleri aşa aşa geldik, gelmeye de devam edeceğiz. Bir an bile mücadelemizden vazgeçmedik, kimsenin önünde diz çökmedik, kimsenin önünde boyun eğmedik. Demokrasi yürüyüşümüzle Edirne’den Hakkâri’ye demokrasi köprüsü olduk” ifadelerini kullandı.

Pervin Buldan, “Biz, halkımızın ve ülkenin gündemindeki yakıcı sorunlara ve bunların kalıcı çözümüne odaklıyız. Şunu da net olarak ifade etmek isterim ki; Türkiye halkları, kriz iktidarına da restorasyon siyasetine de asla mahkum ve muhtaç değildir. Sistemi değiştirme iddiasında değil, iktidarı ele geçirme hedefinde olan bir siyaset, asla yeni bir gelecek sunamaz. Kendisini yeni bir gelecekte görmek isteyenlerin duracağı yer, duracağı çizgi, Halkların Demokratik Partisi’dir. Herkes şunu çok iyi bilmelidir ki; HDP, salt nehri geçmek üzere yapılan hiçbir siyasi hesapta köprü olmayacaktır. Bizler başka bir yol var diyoruz. O yol da HDP’nin kararlılıkla savunduğu üçüncü yoldur. Bu da tüm demokrasi güçleriyle birlikte yol alacağımız Türkiye’nin demokrasi ittifakıdır” dedi.

SANCAR: ADAYLARI BİLEŞENLERİMİZLE BELİRLEYECEĞİZ

Ardından Mithar Sancar konuştu. Mithat Sancar; “60 yıl süren savaşı ve şiddeti sonlandırmak için işleyen süreçler, 2016’da anlaşmalar imzalanmasına rağmen gerçek bir barış gelmedi. Çünkü, demokrasiyi, özgürlüğü ve eşitliği hiçbir zaman kabullenmemiş ve bu değerleri içine sindirmemiş yönetimlerin iki yüzlülüğü nedeniyle olmadı. Şimdi çok geniş bir demokrasi ittifakının adayı olarak başkanlık seçimini kazanan Gustavo Petro yönetimindeki Kolombiya onurlu barışı kalıcı bir şekilde inşa etmenin yolu sonuna kadar açılmıştır. Aynı durum, Peru için de geçerlidir. Bunlar bizim de hedefimiz olmalı. Demokrasi ittifakını geçici bir seçim birlikteliği değil, yeni bir başlangıç yapmanın ve yeni yaşamı inşa etmenin stratejik yolu olarak görmemiz bundandır. Barışı da iktidarlarla yapmak mecburiyeti yoktur iktidarlarla yapılan barış anlaşmalarının içinde halk olmadan başarma şansı da yoktur. Biz kalıcı barışı getirmenin yolunu tabanda göreceğiz. Bunu da hep birlikte ve emek vererek gerçekleştireceğiz. Buna da sözümüz var” dedi.

Sancar, HDP’nin adaylarını nasıl belirleyeceğine dair de bilgilere vererek, “Tabanımızla, demokrasi ittifakının bileşenleriyle, ulaşabileceğimiz bütün kesimlerle istişare ederek aday belirleyeceğiz. Hedefimiz de en az ikinci tura kalmak olacaktır. Yeni bir yaşam ve yeni bir toplumsal sözleşme ve yeni yaşamı kurma yürüyüşüdür” dedi.

 

DANIŞMA KURULU’NDA MARDİN’DEN 2 İSİM

 

Ardından HDP’nin yeni dönem Danışma Kurulu Listesi açıklandı. 43 kişilik Listede Mardin’den Ahmet Türk ile 1993 yılında öldürülen DEP Mardin Milletvekili Mehmet Sincar’ın eşi Cİhan Sincar da yer aldı.

 

MARDİN’DEN 2’Sİ VEKİL 4 PM ÜYESİ

 

Kongrede HDP’nin Parti Meclis üyeleri de belli oldu. Listede Mardin’den HDP Mardin Milletvekilleri Ebru Günay ile Pero Dündar ve önceki dönem HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu ve Midyat’tan Özcan Ay da yer aldı.

HDP Mardin Eski İl Eşbaşkanlarından Musa Alkan da Parti Meclisi yedek listesinde yer aldı.

 

HDP Merkez Disiplin Kurulu’nda ise, Mardin’den önceki dönem HDP İl Yöneticisi Ahmet Eken yer aldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ