Mardin Roj

HDP’nin Demokrasi Nöbeti 47’nci gününde Nusaybin’de devam etti

HDP’nin Demokrasi Nöbeti 47’nci gününde Nusaybin’de devam etti
  • 04 Ekim 2019

Demokrasi Nöbeti’nin 47’nci gününde Nusaybin’de bir araya gelen kitle kayyum atamalarını protesto etti. Eylemde konuşan kent milletvekili Ebru Günay, “Biz yok sayabileceğiniz, görmezden gelebileceğiniz bir halk değiliz” dedi.

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasının ardından başlatılan Demokrasi Nöbeti 47’nci gününde devam ediyor. Mardin’de devam eden eylemin bugünkü adresi Nusaybin ilçesi olurken, eyleme HDP’lilerler yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Alkış, zılgıt ve şarkılarla devam eden oturma eylemi sırasında şiirler okundu.

Oturma eyleminin ardından HDP Milletvekili Ebru Günay açıklama yaptı. 31 Mart’ta Mardin ve ilçelerinde halkın HDP’den yana iradesini beyan ettiğini belirten Günay, “Ama AKP hükümeti ‘iradenizi tanımam’ diyerek, Kürt halkının iradesini gasp etti. 47 gündür bu şehir kayyumla yönetilmeye çalışılıyor. Ama tabi yönetemiyor kayyım sadece yolsuzluk yapıyor. Bu ülkenin vatandaşının cebinden çıkan vergiler ile ayakta kalıyor. Ama bizler demokrasi nöbeti ile farklı etkinlikler ile buna olan tepkimizi dile getirmeye devam ediyoruz” dedi. Kayyum tarafından yapılanların sadece halk iradesinin yok sayılması olmadığını ifade eden Günay, “Aynı zamanda kadınların da iradesini tanımıyor. Kayyum saraydakiler gibi AKP-MHP faşizmi gibi kadınların iradesini de tanımıyor. Kadın kazanımlarına da saldırıyor” diye belirtti.

Kayyumun kendisini protesto etmeyi Valilik kararı ile yasakladığına dikkati çeken Günay, “Dün tacizci Ercan Uysaler’in duruşmasıydı ama bizim orada yürüyüş yapmamıza da izin vermediler. Ama biz kadınlar bu dosyanın cezasızlık ile sonuçlanmasına izin vermeyeceğiz. Daha önemlisi kayyum-vali kendisini protesto etmeyi bile yasakladı. Yasak kararını gerekçe göstererek kadınların demokrasi mücadelesini engelledi. Yapmak istediğimiz mor konvoy eylemimiz yasaklandı. Her alanda kadınlara yönelik bir saldırı var. Ama biz yok sayabileceğiniz görmezden gelebileceğiniz bir halk değiliz. Bizler Mardin’de yüzde 56 oy almış bir partiyiz. O yüzden hangi koşullarda olursa olsun saldırmaya devam ederseniz edin bizi zayıf düşüremeyeceksiniz. Bizi yıldıramayacaksınız. Bizler demokrasi mücadelesi yürütmeye devam edeceğiz. Bizler bu nedenle yeniden herkesi HDP etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz. O koltuklara gerçek sahipleri oturana kadar bizim mücadelemiz devam edecek” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ