HDP’nin 5’inci Olağan Kongresi Başlıyor

HDP’nin 5’inci Olağan Kongresi Başlıyor
  • 3 Temmuz 2022 09:42 | Son Güncellenme: 3 Temmuz 2022 09:51
HDP’nin 5’inci Olağan Büyük Kongresi için ülkenin dört bir yanından Ankara’da toplanan on binler, kongrenin başlamasını bekliyor.  
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5’inci Olağan Büyük Kongresi’ne katılmak üzere Hakkari’den Edirne’ye, Trabzon’dan İzmir’e, Diyarbakır’dan İstanbul’a ülkenin dört bir yanından yola çıkan on binlerce kişi Ankara’ya ulaştı. 7’den 70’e Arena Spor Salonu’na akın edenler, salon önünde halaya durdu.
SLOGANLARLA BEKLEYİŞ 
Kongre salonuna girişlerin yapıldığı Gençlik Parkı tarafından sabah 08.30 sıralarında binler sloganlar ve HDP bayraklarıyla salona giriş yaptı. Alana giren binler, sloganlar attı. Barışın simgesi olan zeytin dalıyla salona giren kadınlar, baskılara karşı mücadele mesajını verdi.
TUTUKLULARA ÖZGÜRLÜK TALEBİ 
Salonda, “HDP halktır, halk burada” ve “HDP umuttur, umut dimdik ayakta” sloganlarıyla HDP’ye yönelik baskılara mücadele mesajı veren binler, “Bîjî berxwedana zindanan” sloganıyla hasta ve infazı yakılan tutuklulara özgürlük talebini haykırdı. İmralı tecridine dikkat çeken kitle, “Bijî serok Apo” ile “Jin jiyan azadî” sloganları attı.
COŞKU BAŞLADI
Kongre salonuna giren binler, geldikleri uzun yola inat salonda sloganlar ve halaylarla kongrenin coşkusuna katıldı. Beyaz tülbent ve ulusal kıyafet giyen kadınlar, horonlara eşlik etti. Salon içerisinde sabahın erken saatlerinde halaya duranlar da “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla kongrenin mesajını verdi.
Kongre salonuna girişler sürerken, coşkulu kitle halay ve sloganlarla bekleyişini sürdürüyor.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ