HDP’li vekil Soylu’nun yüzüne söyledi: Kayyımların yolsuzluk belgeleri Mardin’e yol olur

HDP’li vekil Soylu’nun yüzüne söyledi: Kayyımların yolsuzluk belgeleri Mardin’e yol olur
  • 22 Kasım 2021 22:33

Plan Bütçe Komisyonu’nda konuşan HDP’li Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Kayyımlarınızın yolsuzluk belgeleri buradan Mardin’e yol olur” diyerek, “Bütün tecavüzcüler sizinle fotoğraf çektiriyor” dedi.

 

Plan ve Bütçe Komisyonu’na verilen ara ardından devam edildi. HDP grubu adına söz alan Batman Milletvekili Rüştü Tiryaki, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sunumunun geçen yılla aynı olduğunu belirtti. Tiryaki, Soylu’nun imza attığı hukuksuzluklara dair söz aldığını belirtti.

 

Ne kadar tacizci, tecavüzcü, uyuşturucu taciri, kadına yönelik şiddet faili varsa önce sizinle bir fotoğraf çekilmiş oluyor. Bu fotoğraflar sizi bu kişilerin suçlarına ortak yapmaz. Bizler de siyasetçiyiz, yüzlerce kişi bizimle de fotoğraf çekiyor. Ama bir tanesini istisna tutuyoruz. Sevgili Aysel Tuğluk’un annesini yaşadığı mahallede gömülmesini engelleyen, ırkçı faşistlerle karakol da fotoğraf çektiniz. Bu sizin bilinçli tercihinizdi. Bu tacizciler, tecavüzcüler niye benle, Garo Paylan’la, Erol Katırcıoğlu’yla, Adalet Bakanıyla, Dışişleri Bakanıyla fotoğraf çekmiyor. Niye idol olarak sizi görüyorlar sayın Bakan. Bence bunu sağlık bir şekilde düşünün.

TEK BİR SUÇLAMA YOK

Bir ülkede asgari demokrasiden söz edebilmek için gizli oy, açık sayım gereğince seçim yapılmasından söz edilir. Bir ülkede halk temsilcilerini seçemiyorsa, seçtiği temsilciler bir başka güç tarafından görevden alınıyorsa asgari demokrasiden söz edilemez. Halkın oylarıyla seçilmiş, Hakkari, Van, Diyarbakır, Mardin belediye başkanlıklarının da aralarında bulunduğu 48 belediyeye sivil bir darbe yaptınız. Siz sivilsiniz, emrinizdeki jandarma ve polis sivil değil. ‘Belediyenin kaynaklarını örgüte gönderiyorlar, görevden aldık’ dediniz. Çok açık söyleyeyim, bir hukukçu olarak belediye eşbaşkanlarının dosyalarını yakından takip ediyorum. Ne Selçuk Mızraklı, Bedia Özgökçe, Ayhan Bilgen,  Ahmet Türk, Helin Işık hakkında ‘örgüte para gönderdiklerine’ dair tek bir iddia yok. Bunların hepsi propagandadır. Belediye başkanlarına ceza verildiği doğru. ‘Örgüt üyeliği, propaganda’ ile cezalandırıldı ama sizin söylediğiniz gibi değil. Tek bir tane para gönderildiğine dair iddia yok. Bir tane belediye görevine dair suç yok, bunlar hepsi propaganda. Soruşturmaların hepsinde ‘eşbaşkanlık’ var. Kadın ve erkeklerin birlikte yönetmesinde rahatsız olmalısınız, değilse neden arkadaşlarımızdan rahatsız olasınız. Eşbaşkanlık sıfatının kullanılmasını mahkeme suç olmadığını tespit etti ve arkadaşlarımız beraat etti.

BELEDİYE KAYNAKLARI

Sizin kayyımlarınız ne yaptı sayın Bakan? Hırsızlıklarının belgeleri buradan Mardin’e yol olur. 2016-2019’da göreve getirdiğiniz Mustafa Yaman ve göreve getirdiği 72 bürokrat hakkında 539 milyon 738 bin 587 TL’lik yolsuzluk, soruşturması açıldı. Çok direndiniz, sayın Bakan Yaman’ı görevden almamak için çok direndiniz. Raporlar sunduk ama direndiniz. Mızrak çuvala sığmayınca görevden aldınız. Ama o da şüpheli hala bakanlığınızda mülkiye müfettişi olarak görev yapıyor. Peki yolsuzluk raporunda neler var?  Resmi belgelerde 36 ayrı ihalede yolsuzluk, alınmayana malzemeler alınmış gibi, yapılmayan binalar yapılmış gibi gösterilmiş. Diyarbakır kayyımı milyarca liralık banyo yapmış. Makam ikramı olarak 2 ton kadayıf almış. Siirt belediyesi kayyımı 199 ihaleden 96’sını pazarlık usulüyle yapmış. Taziye evini iktidara yakın bir derneğe teslim etmiş, Celadet Ali Bedirhan kütüphanesi yıkılmış. TÜGVA’yı unutmamı. TÜGVA Mardin temsilcisi de Nusaybin Belediyesi’ye hukuk işleri müşaviri olmuş. TÜGVA’sız olmaz tabii.. Sabaha kadar yolsuzluklarını anlatabilirim. Belediyenin, halkın parasının örgüte gitmediği çok açık çünkü somut iddia yok. Yaptığınız propaganda sadece ve halkı atmadır. yani neymiş ‘Oh oh paralar örgüte gitmiyor’ diyordunuz ya örgüte gitmiyor ama kimlere gittiğini her gün böyle görüyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ