Mardin Roj

HDP’li vekil gözaltına alınmak istendi

HDP’li vekil gözaltına alınmak istendi
  • 04 Şubat 2021

Birleşik Mücadele Güçleri’nin Kadıköy’de yapmak istedikleri açıklamaya polis müdahale etti, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Vekiller darp edilerek gözaltına alınmak istendi.

 

Alınteri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Parti, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Mücadele Birliği Platformu, Partizan ve Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) tarafından oluşturulan Birleşik Mücadele Güçleri’nin, kuruluşunu deklere etmek için Kadıköy rıhtımda yapacakları açıklamaya polis müdahale etti. Yüzlerce polis rıhtıma çıkan tüm yolları kapatılırken, açıklamanın yapılacağı alan ise bariyerler ile ablukaya alındı. Polis helikopterlerinin devriye gezdiği alanda çok sayıda TOMA da hazır bekletildi.

Ablukaya rağmen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadıköy İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelen Birleşik Mücadele Güçleri temsilcileri ile yüzlerce kişi, rıhtıma doğru yürüyüşe geçti. “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Yaşasın birleşik mücadelemiz” sloganları eşliğinde yürüyen kitlenin önü polisler tarafından kesildi. Buna rağmen yürüyüşe geçen kitleye polisler müdahale etti.

 

ALKIŞ VE ZILGITLARLA TEPKİ 

Kitle, polislin müdahalesini sık sık zılgıt ve alkışlarla protesto ederek, “Polis ve faşizm devletine boyun eğmeyeceğiz” vurgusu yapıldı. Olaylar kısa bir süre sonra Kadıköy’ün tüm sokaklarına yayılırken, yurttaşlar açıklama yapmadan alandan ayrılmayacaklarını ifade etti.

GÖZALTINA ALINANLAR ARASINDA GAZETECİLER DE VAR

Müdahale sırasında Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Rojin Altay, Alınteri muhabiri Zarife Çamalan, Özgür Gelecek muhabiri Taylan Öztaş ve siyasetçilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler polis araçlarında da slogan atmaya devam etti. Haber takibi yapan çok sayıda gazeteci de polisler tarafından darp edildi.

Avukat Abdullah Bışaroğlu, polis müdahalesi sırasında en az kişinin gözaltına alındığını söyledi.

VEKİLLERDEN TEPKİ: İNSANLAR İŞKENCEYLE GÖZALTINA ALINIYOR

Gözaltılara tepki gösteren HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Teşhir ediyorum. Güpe gündüz Kadıköy’ün orta yerinde insanları işkence ile gözaltına alıyorlar. Herkesi hedef haline getiriyorlar ve tartaklayarak gözaltına alıyorlar” ifadelerini kullandı.

HDP’Lİ VEKİLLER DARP EDİLDİ

Polisler, birçok noktada kitleyi bariyerlerle ablukaya alarak, birçok kişiyi gözaltına aldı. Müdahale esnasında HDP’li vekiller Gülistan Kılıç Koçyiğit, Nuran İmir, Dilan Dirayet Taşdemir, Kemal Bülbül, Dilşat Canbaz ve Musa Piroğlu darp edilerek, gözaltına alınmaya çalışıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ