Mardin Roj

HDP’li Pero Dündar: Kobanê düşmedi, Kızıltepe de düşmeyecek

HDP’li Pero Dündar: Kobanê düşmedi, Kızıltepe de düşmeyecek
  • 04 Kasım 2019

Kayyum atanan Kızıltepe Belediyesi önünde konuşan HDP’li vekil Pero Dündar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Kobani düştü düşecek’ açıklamasını hatırlatarak, “Nasıl ki Kobanê düşmedi, belediyelerimiz de düşmeyecek, Kızıltepe düşmeyecek” dedi.

Mardin’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde olan Kızıltepe Belediyesi’ne kayyum atanması ardından belediye binası önünde bekleyen partililer açıklama yaptı. Kızıltepe Belediye Eşbaşkanları Nilüfer Elik Yılmaz ve Zeyni İpek’in yanı sıra belediye meclis üyeleri ile yurttaşların katıldığı açıklamada ilk olarak Eşbaşkan Yılmaz söz aldı.

Yılmaz, kayyum atanmasının hukuksuzluk olduğunu ve Kızıltepe halkının iradesinin gasp edildiğini belirterek, kayyumları bir kez daha kabul etmeyeceklerini söyledi.

‘DARBE TEKRARLANDI’

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ise, yaptığı konuşmada öncelikle partisinin önceki Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile 7 milletvekilinin 4 Kasım 2016 tarihinde dokunulmazlıkları kaldırılarak tutuklanmalarının yıldönümü olması üzerinde durdu.

Dündar, “3 yıl önceki darbe kendini tekrarladı. Siyasi darbe devam ediyor. Bu darbe siyasi bir darbedir. Bu darbe kayyum darbesidir. Bugün Türkiye kayyum iktidarı olmuştur. Bu iktidar, hırsızlık iktidarıdır. Bizi tanımadığını söylüyorlar. Biz de diyoruz ki; siz tanısanız da tanımasanız da biz kendimizi tanıyoruz. Biz de sizi tanımıyoruz. Bu iktidarı tanımıyoruz. Biz hırsızları tanımıyoruz” diye konuştu.

‘BELEDİYELERİMİZ DÜŞMEYECEK’

Kayyum politikalarının AKP-MHP’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılardan sonuç alınmamasından kaynaklandığını ifade eden Dündar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Kobani düştü düşecek’ sözlerini hatırlatarak, söyledi:
“ ‘Kobani düştü düşecek’ dediler, ama Rojava düşmedi. İktidar kendisini belediyeler üzerinden tatmin etmeye çalışıyor. Nasıl ki Kobanê düşmedi. Nasıl ki Rojava düşmedi. Bugün belediyelerimiz de düşmeyecek, Kızıltepe düşmeyecek, Mardin düşmeyecek, Nusaybin düşmeyecek, Van düşmeyecek, Diyarbakır düşmeyecek. Kürdistan düşmeyecek. Bu iktidar artık bu hayallerinden vazgeçsin. Bu hayallerini unutsun. Bu hayali yerine gelmeyecek. Bu hayali toprağın altında boğulup gidecek.”

‘HIRSIZLIĞIN DEVAM ETMESİNİ İSTİYORLAR’

İktidarın henüz DBP’li belediyelere atanan kayyumların yarattığı tahribatlara yanıt vermediğini dile getiren Dündar, “İçişleri Bakanı’ndan tutun diğer bakanlara kadar hepsi bu hırsızlıkta beslendiler. Bu hırsızlığın devam etmesini istiyorlar” dedi.
Kayyum atamalarıyla halk iradesinin teslim alınamayacağının altını çizen Dündar, kayyum politikalarına karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

HALKA ÇAĞRI

HDP’li vekil, kayyum atamalarına karşı halkı yarın 11.00’de yapılacak açıklama için halkı belediye önüne davet ederek sözlerini sonlandırdı.

Yapılan açıklama ardından partililer, halkla birlikte HDP İlçe Örgütü binasına geçti. Polis, belediye binası önündeki ablukayı ilçe binasına da taşıdı. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ