Mardin Roj

HDP’li kadınlar Mazıdağı’nda şiddete karşı bir araya geldi

HDP’li kadınlar Mazıdağı’nda şiddete karşı bir araya geldi
  • 11 Kasım 2019

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısı ile kadınlar Mazıdağı’nda kayyum tarafından kapatılan ve seçimden sonra yeniden açılan kurumunda bir araya geldi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Kadın Meclisi ve HDP’li Mazıdağı Belediyesi 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında kadınlarla bir araya geldi. 2016 yılında kayyum atanmasının ardından kapatılan ancak 31 Mart yerel seçimlerinin ardından yeniden açılan Sarya Kadın Merkezi’nde bir araya gelen kadınlar, şiddete karşı mücadeleyi tartıştı.

Mazıdağı Belediye Eşbaşkanı Nalan Özaydın, Sarya Kadın Merkezi’nin kayyum tarafından kapatıldığını ancak bugün yeniden kadınların aynı yerde bir araya geldiğini belirterek, kadın kazanımlarını korumak için hep birlikte mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. Belediye olarak kadınların her türlü ihtiyaçlarını karşılamayı ve kadınların ekonomik özgürlük başta olmak üzere her türlü özgürlüklerini kazanmaları için adımlar atmaya devam edeceklerini belirten Özaydın, katılımcılara teşekkür etti.

Ardından söz alan HDP İl Eşbaşkanı Eylem Amak da kadınlarla birlikte yürütecekleri mücadele sonucunda her türlü şiddet politikasına son vereceklerini ifade etti. HDP’li belediyelere kayyum atanmasının da erkek aklı ile gerçekleştiğini vurgulayan Amak, kayyumların ilk hedeflerinin kadın kurumları olduğunu ve buna karşı mücadeleyi büyüteceklerini söyledi.

Açıklamaların ardından kadınlar talep ve önerilerini dile getirerek, programa son verildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ