HDP’li kaç belediyeye kayyım atandı? HDP’li hangi belediyeler kaldı?

HDP’li kaç belediyeye kayyım atandı? HDP’li hangi belediyeler kaldı?
  • 2 Ekim 2020 18:23

HDP’li Van, Mardin, Diyarbakır büyükşehir belediyeleri ile başlayan kayyım atamaları Kars belediyesi ile devam etti. HDP’li 48 belediyeye kayyım atandı, HDP’de 6 belediye kaldı. 19 belediye eşbaşkanı tutuklandı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeki belediyelere yönelik Eylül 2016’da kayyım atamaları yapılmış, kayyımların ardından yolsuzlukları, milyonlarca liralık borçları, lüks banyolu makam odaları, yandaşlara verilen ihaleler, milyonlarca liralık “hediyeler”, kapatılan kadın ve çocuk kurumları, istihdam alanları, kurslar kayyım uygulamalarının başını çekmişti. Halk tarafından kabul görmeyen kayyımlar, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından bölgeden silindi. 2016 kayyım sürecinin ardından 31 Mart 2019 yerel seçimlerine giren Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Batı’da AKP ve MHP ittifakına kaybettirme, bölgede ise gasp edilen kazanımları geri alma ve yeni belediyeler kazanma” stratejisi ile büyük bir başarıya imza attı.

HDP, seçimde çalınan oylara ve AKP’nin sayısız seçim hilesine rağmen 3’ü büyükşehir 5’i il, 45’i ilçe, 12’si belde olmak üzere toplam 65 belediye kazandı.

KHK gerekçesiyle mazbatalar verilmedi

Ancak HDP’nin başarısına tahammülsüzlük kıs sürede yine kendini gösterdi. Jinnews’in derlediği bilgilere göre; Seçimlerden 10 gün sonra Yüksek Seçim Kurulu (YSK), adaylık başvurularında engel görülmemesine rağmen, 6 belediye eşbaşkanının Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) ile kamu görevinden ihraç edilmelerini gerekçe yaparak mazbataların verilmemesine karar verdi. Diyarbakır’ın Bağlar, Kars’ın Digor ilçesine bağlı Dağpınar (Bazarcix) beldesi, Van’ın Edremit, Çaldıran, Tuşba ilçeleri ile Erzurum’un Tekman ilçesinde seçimi kazanan belediye eşbaşkanlarına mazbata verilmedi, belediye başkanlığına ise seçimleri kazanamayan AKP’li adaylar getirildi. Bu ilk saldırı ile HDP’nin kazandığı 65 belediye sayısı 59’a düşürüldü.

Mazbataları verilmeyen eşbaşkanlar, yargı yoluna başvursa da olumlu bir sonuç çıkmadı.

Cumhurbaşkanı söyledi, İçişleri Bakanı yaptı

Seçim döneminde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Gerekirse yeniden kayyum atarız” sözleri kayyımların yeniden atanacağı sinyalini vermişti. Eşbaşkanlık sisteminin de etkisiyle seçimlerden büyük bir zaferle çıkan HDP’nin yönetimindeki belediyelere dönük kayyım atamaları, seçimlerin üzerinden henüz 5 ay bile geçmemişken başladı. İçişleri Bakanlığı talimatıyla yapılan kayyım atamalarının gerekçeleri arasında “eşbaşkanlık sistemi” de yer aldı. Tarihler 19 Ağustos 2019’u gösterdiğinde kayyım saldırıları yeniden başladı. Bölge, güne HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atanması haberiyle başladı. Kayyım atamalarına dönük tepkiler ise sokakta yankılandı. Halk, günlerce direnerek kayyımları protesto etti. Bu eylemlerde yüzlerce kişi polis şiddetine maruz kaldı, gözaltına alındı.

48 belediye kayyım eliyle gasp edildi

Üç büyükşehir belediyesinin ardından farklı tarihlerde çok sayıda belediyeye kayyım atandı. Kayyım atamaları, koronavirüs pandemisinde dahi sürdü. Kayyım atanan belediyeler şöyle: Batman; Kulp, Bismil, Kocaköy, Kayapınar, Yenişehir, Hazro, Sur, Silvan, Eğil, Ergani, Lice (Diyarbakır); Karayazı (Erzurum); Hakkari ve ilçesi Yüksekova; Nusaybin, Kızıltepe, Mazıdağı, Savur, Derik (Mardin); Erciş, Saray, İpekyolu, Muradiye, Özalp, Başkale (Van); Cizre, İdil (Şırnak); Akpazar (Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı belde); Suruç (Urfa); İkiköprü (Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı belde); Varto, Bulanık (Muş), Erentepe (Bulanık’a bağlı belde), Altınova (Muş’un Korkut ilçesine bağlı belde); Siirt, ilçeleri Baykan, Kurtalan, beldesi Gökçebağ; Güroymak (Bitlis); Iğdır ve beldesi Halfeli; Sarıcan (Elazığ’ın Karakoçan ilçesine bağlı belde); Diyadin (Ağrı), Kars.

HDP’li 6 belediye kaldı

HDP’li Kars Belediyesi’ne de bugün kayyım atanmasının ardından, partinin kazandığı 3’ü büyükşehir, 5’i il, 33’ü ilçe ve 7’si belde olmak üzere 48 belediyesine kayyım atandı. 6 belediyenin ise seçimlerden sonra “belediye eşbaşkanlarının KHK ile ihraç edilmiş olmaları” gerekçesi ile mazbatalarının verilmemesi sonucu 54 belediye gasp edilmiş oldu. Batman Bekirhan Belde Belediye Başkanı Fırat Karabulut’un kayyım korkusuyla 10 Aralık 2019’da, Dicle Belediye Başkanı Felat Aygören’in 14 Ağustos’ta, Hoşhaber Belde Belediye Başkanı Ahmet Karasu’nun 25 Eylül’de HDP’den istifa etmesi; Kozluk Belediye Başkanı Ayhan Eren’in 21 Nisan’da, Ağrı Doğubayazıt Belediye Eşbaşkanı Yıldız Acar’ın da 11 Temmuz’da partiden ihraç edilmesinin ardından HDP yönetiminde 6 belediye kalmış oldu.

Bir eşbaşkan gözaltında

Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’in, “Kobanê soruşturması” kapsamında 25 Eylül’de gözaltına alınmasının ardından dün de diğer eşbaşkan Şevin Alaca gözaltına alındı. Alaca ve beraberinde alınan belediye meclis üyeleri, İçişleri Bakanlığı kararıyla görevlerinden uzaklaştırıldı. Ayhan Bilgen ise bugün çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Tutuklanma kararının hemen ardından belediyeye kayyım atanırken, Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca hala gözaltında.

19 belediye eşbaşkanı tutuklu

Kayyımlar atanırken, HDP’li belediye eşbaşkanları da hedefteydi. Bir yıl içinde gözaltına alınıp tutuklanan ve hala tutuklu bulunan 21 belediye eşbaşkanı bulunuyor. HDP’li tutuklu belediye eşbaşkanlarının isimleri şöyle: Karayazı Belediye Eşbaşkanları Melike Göksu ile Burhanettin Şahin, Hakkari Belediye Eşbaşkanı Cihan Karaman, Yüksekova Belediye Eşbaşkanları Remziye Yaşar ile İrfan Sarı, Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Ferhat Kut, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Savur Belediye Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Derik Belediye Eşbaşkanı Mülkiye Esmez, Muradiye Belediye Eşbaşkanı Yılmaz Şalan, Özalp Belediye Eşbaşkanı Yakup Almaç, Kızıltepe Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz, Bulanık Belediye Eşbaşkanı Adnan Topçu, Eğil Belediye Eşbaşkanı Mustafa Akkul, Halfeli Belediye Başkanı Hasan Safa, Iğdır Belediye Eşbaşkanı Yaşar Akkuş, Batman Belediye Eşbaşkanı Mehmet Demir, Yenişehir Belediye Eşbaşkanı İbrahim Çiçek, Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen. (HABER MERKEZİ)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ