HDP’li eşbaşkanın dosyasında sosyal medyadan isimsiz ihbar ‘somut delil’ sayıldı

HDP’li eşbaşkanın dosyasında sosyal medyadan isimsiz ihbar ‘somut delil’ sayıldı
  • 20 Ekim 2020 10:39 | Son Güncellenme: 20 Ekim 2020 10:40

Midyat’ta gözaltına alındıktan sonra tutuklanan HDP Midyat önceki dönem İlçe Eşbaşkanı Filiz Işık’ın iddianamesi kabul edildi. 24 Kasım’da ilk duruşması görülecek olan Filiz’in iddianamesinde gizli tanık ifadeleri ve sosyal medya üzerinden yapılan ihbar somut delil sayıldı.

Mardin Midyat’ta 22 Eylül günü gözaltına alındıktan sonra 24 Eylül günü gizli tanık ifadeleri ve seçim çalışması gerekçe gösterilerek “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Midyat önceki dönem İlçe Eşbaşkanı Filiz Işık’ın iddianamesi hazırlandı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Seçim çalışmaları suçlama delili yapıldı!

Tutuklandıktan sonra Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Filiz, 2 Ekim’de üç kadın tutsak ile birlikte Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi. Gizli tanık ifadeleri ile tutuklanan Filiz’in iddianamesinde dört tanık ifadesi yer aldı. İki gizli, iki açık tanığın bulunduğu iddianamede, 1T4PK6P5I isimli gizli tanığın, “2014 yılı yerel seçimler öncesinde Mardin’e görevlendirilen Midyat’tan Filiz Işık vardı. Komisyon halinde çalışmalara başladılar. Bu şahısların öncelikli görevi 2014 yılı yerel seçimlerine hazırlık ve seçimler sonrasında bütün ilçelerin ilçe meclislerinin oluşturulması inşa faaliyetleri yürütmekti” şeklindeki ifadeleri ile seçim çalışmalarının “suç delili” sayılması dikkat çekti.

Emniyet elle tutulacak bir şey bulamadı!

“Okyanus” isimli gizli tanığın da ifadesinin yer aldığı iddianamede, 14 Mayıs 2020 tarihinde Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’ne sosyal medya yoluyla bir ihbar yapıldığı bilgisi yer aldı. Yapılan ihbar ve gizli tanıkların ifadesi üzerine emniyetin yaptığı açık kaynak araştırmasında herhangi bir şey bulunamadığı belirtildi.

Gizli tanık beyanları ve sosyal medya ihbarı somut delil sayıldı

Gizli tanık ve sosyal medya üzerinden yapılan ihbarın “delil” sayılarak hazırlanan iddianamede şunlar belirtildi: “Yukarıda da belirtildiği üzere şüpheli hakkında PKK terör örgütü içerisinde eylem ve faaliyetlerde bulunduğuna dair birden fazla teşhis ve beyan bulunduğu, bu teşhis ve beyanlarda şüphelinin eylemlerinin yoğunluğunun, çeşitliliğinin ve sürekliliğinin de öne çıktığı, zira söz konusu beyanlarda da anlaşılacağı üzere şüphelinin örgüt içerisinde kadınlardan sorumlu olduğu, örgüt adına para topladığı ve örgüt mensupları ile görüşmeler yaptığının belirtildiği, bununla birlikte şüpheli hakkında Mardin İl Emniyet Müdürlüğüne ulaşan ihbar içeriğinin de şüpheli hakkında beyanlarda yer alan iddiaları destekler nitelikte olduğu ve bu bakımdan şüphelinin PKK terör örgütünün hiyerarşisine dahil olarak eylem ve faaliyetlerde bulunduğuna dair yeterli şüphenin mezkur dosya bağlamında oluştuğunun değerlendirildiği, bu nedenle şüphelinin PKK terör örgütü üyesi olmak suçunu işlediği anlaşıldığından; şüphelinin yargılanarak yukarıda belirtili olan maddeler kapsamında cezalandırılmasına kamu adına talep olunur.”

Hazırlanan iddianame kapsamında dosyanın ilk duruşması 24 Kasım tarihinde görülecek. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ