Mardin Roj

HDP’li Ebru Günay öğretmen intiharlarının araştırılmasını istedi

HDP’li Ebru Günay öğretmen intiharlarının araştırılmasını istedi
  • 13 Kasım 2019

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, eğitim ve öğretim kurumlarında yaşadıkları sorunlardan dolayı öğretmenlerin hayatlarına son vermesinin araştırılması talebiyle Meclise Araştırma Önergesi sundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ebru Günay son günlerde eğitim ve öğretim kurumlarında yaşadıkları sorunlardan dolayı öğretmenlerin hayatına son vermesinin araştırılması talebiyle Meclise Araştırma Önergesi verdi. Gaziantep’te sözleşmeli olarak çalıştırılan öğretmen Saadet Harmancı uğradığı mobbingden dolayı yaşamına son vermişti. Bunun üzerine Araştırma Önergesi veren Ebru Günay, “Öğretmenler, eğitim ve öğretim kurumlarında yaşadıkları sorunlardan, atamalarının yapılmamasından ve uğradıkları mobbingden kaynaklı yaşamlarına son vermektedirler” diyerek, en son Gaziantep’te sözleşmeli olarak çalıştırılan öğretmen Saadet Harmancı uğradığı mobbingden dolayı yaşamına son vermiş ve Türkiye’deki eğitim sistemi yeniden tartışma yaratmıştır” dedi.

Ebru Günay, öğretmenlerin yaşadıkları sorunların, uğradıkları mobbingin tüm boyutlarıyla araştırılması, ataması yapılmayan öğretmenlerin atamalarının yapılabilmesi amacıyla gerekli çalışmaların yapılarak atamalarının önündeki engellerin kaldırılması, öğretmenlere dayatılan mülakat/sözlü sınav uygulamasının kaldırılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci, İç Tüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Ebru Günay, Meclis Araştırması talebinin gerekçelerini şöyle açıkladı:

“Öğretmen yetiştirme ve öğretmen istihdamı, tüm dünyada üzerinde önemli çalışmaların yürütüldüğü bir konudur. Türkiye’de de okulların öğretmen ihtiyacının karşılanması için öğretmen yetiştirme ve istihdamı her zaman gündemde olup, tartışılan bir konu olmuştur. Türkiye’de eğitim sisteminde yaşanan sorunlar sistematik ve sürdürülebilirliği olmayan eğitim politikaları ve planlarından, bilimsel dayanağı olmayan ve kısa dönemli yürütülen çözüm çalışmalarından, öğrenci ihtiyaçlarını karşılamayan öğretim modellerinden kaynaklanmaktadır.

Öğretmenlerin atamalarının yapılmaması, sözleşmeli ve ücretli öğretmen alımı gibi sorunlar da eğitim sisteminin kangrenleşmiş temel sorunları olarak durmaktadır. Ayrıca öğretmenlere dayatılan mülakat/sözlü sınav uygulaması da öğretmenlere yaşatılan mobbingin bir devamıdır. Mülakat/sözlü sınav uygulamasının, atanacak öğretmen adaylarına yaşattığı olumsuzlukların yanısıra, bu uygulama atama ve yer değiştirme sürecinin işleyişini de bozmaktadır. Yeni atanan öğretmenler mülakat adı altında yaklaşık üç ay süren bir sürecin sonunda, ancak eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde ve eğitim-öğretim sürerken öğrencileriyle buluşabilmektedirler.

Halbuki yılda ortalama 40 bin öğretmenin ilk atamasını yapan Milli Eğitim Bakanlığı, iyi tasarlanmış bir atama sürecini çok daha kısa biz zamanda tamamlayabilecek kapasite ve birikime sahiptir. Mülakatla öğretmen atama uygulaması amaca hizmet etmediği gibi bir taraftan sosyal maliyet üreten diğer taraftan eğitimi olumsuz etkileyecek şekilde atama ve yer değiştirme sürecini sekteye uğratan bir uygulamadır. Aynı şekilde ücretli öğretmen alımı da güvencesiz çalıştırmanın en büyük örneği olarak hala devam etmektedir.

Birçok özlük hakkından mahrum, kadrolu öğretmen maaşının üçte biri oranında maaş alan, yani asgari ücretin bile altında bir ücretle, sadece okulların açık olduğu dönemlerde çalışan, sayıları yüz bini bulan ücretli öğretmenler, öğrencilerine karnelerini verdikten sonra işten çıkartılmaktadırlar. Her dönem tekrar eden bu durumla, öğretmenlerin işsizlik maaşı ve tazminat hakları da engellenmiş olmaktadır.
Tüm bu sorunlardan kaynaklı öğretmenler yaşamlarına son vermekte ve kamuoyu vicdanını yaralayan bu durum giderek derinleşmektedir. Mardin’in Midyat ilçesinde yaşayan sınıf öğretmeni Güler Adam, 12 yıl boyunca ataması yapılmadığı için geçtiğimiz Temmuz ayında yaşamına son vermişti.

Yine ataması yapılmadığı için ingilizce öğretmeni Halil Mustafa Bozkurt Çorum’da yaşamına son vermişti. 21 yaşındaki matematik öğretmeni Kevser Abdülkadiroğlu ataması yapılmadığı için yaşamına son veren bir diğer öğretmendir. Son olarak da Gaziantep’te 25 yaşındaki öğretmen Saadet Harmancı yaşamına son vermiştir. Saadet öğretmenin mobbinge uğraması ve “her gün yaşamının pamuk ipliğine bağlı olduğu”nun okul yönetimi tarafından kendisine sürekli hatırlatılması, sözleşmeli öğretmenliğin sebep olduğu güvencesiz çalıştırılmanın açık göstergesidir.

Öğretmenlerin; eğitim kurumlarında yaşadıkları mobbingin, atamaları yapılmadığı için başka işlerde çalışmak zorunda kalmalarının ve çalıştıkları başka işlerde iş cinayetlerinde yaşamlarını yitirmelerinin, mülakat/sözlü sınav uygulamasının, kısaca öğretmenlerin maruz kaldıkları haksızlıklar yüzünden yaşamlarına son vermelerinin tüm boyutlarıyla araştırılması elzemdir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ