Mardin Roj

HDP’li Dündar’dan kapatma davasına cevap: Sokaklar bizimdir

HDP’li Dündar’dan kapatma davasına cevap: Sokaklar bizimdir
  • 21 Haziran 2021

Deniz Poyraz’ın katledilmesinin protesto edildiği Nusaybin’de konuşan Pero Dündar, HDP’ye açılan kapatma davasına dair “Binalarımızı kapatırsanız, sokaklar bizimdir” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) saldırıda Deniz Poyraz’ın katledilmesine dair tepkiler sürüyor. HDP Mardin İl Örgütü, Nusaybin’de ilçe binası önünden Barış Parkı’na kadar yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Kitlenin yürüyüş yapılmasına izin verilmezken, polisler ile HDP’liler arasında kısa süreli tartışma yaşandı.
Engellemeyi “Biji Serok Apo” sloganıyla protesto eden gençleri, polis gözaltına almakla tehdit etti. Gerginliğin ardından ilçe binası önünde yapılan eylemde konuşan HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, saldırının tek bir kişinin işi olmadığını, arkasındaki siyasi iradeyi bildiklerini söyledi.
‘İRADEMİZİ KAPATAMAZSINIZ’
HDP’nin iktidar tarafından hedef haline getirilerek, saldırılara yol açıldığına dikkat çeken Dündar, HDP’ye açılan kapatma davasının iddianamesinin Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından kabul edildiğini belirterek, “HDP’yi kapatacaklarını söylüyorlar. İnsanlarla dalga geçiyorlar. HDP ne ilktir ne de son olacaktır. Siz binalarımızı kapattınız. Kürt halkını kapatamazsınız. İrademizi kapatamazsınız. Binalarımızı kapatırsanız, sokaklar bizimdir. Caddeler bizimdir. Her yer bizimdir. Meydanlar bizimdir. HDP binalarda değildir. HDP sokaklarda, caddelerde, meydanlardadır. HDP evlerdedir. HDP memleketin sesindedir. HDP Rojava’dır. HDP her yerdir. HDP sadece Meclis’te değildir. HDP 6 milyon oy almış bir partidir” dedi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ