Mardin Roj

HDP’li Dündar: Türkiye savaş bataklığına sürükleniyor

HDP’li Dündar: Türkiye savaş bataklığına sürükleniyor
  • 7 Ekim 2019 14:02

Mardin’de 50’nci gününe giren Demokrasi Nöbeti’nde konuşan HDP Milletvekili Pero Dündar, Kuzey Doğu Suriye’de savaş bataklığına sürüklendiğini söylediği Türkiye’yi, “Bu yol, doğru bir yol değildir” diyerek uyardı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki üç büyükşehir belediyesine kayyum atanması üzerine Diyarbakır, Van ve Mardin’de başlatılan Demokrasi Nöbetleri, 50’nci gününe ulaştı.

Mardin’de HDP İl Örgütü binası önünde tutulan nöbete 50’inci gününde çok sayıda kişi katıldı. Kente gezmek için gelen iki turist, karşılaştıkları eylemcilerin fotoğraflarını çekmek istedi. Ancak turistlere engel olan polisler, çektikleri fotoğrafları sildirdi. O anların ardından bir süre oturma eylemi ile devam eden Demokrasi Nöbeti’nde HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar konuştu.

Dündar, yaptığı konuşmada Türkiye’nin Kuzey Doğu Suriye’ye dönük askeri operasyon tehdidi üzerinde durdu.

Yaşanan son gelişmelere dikkat çeken Dündar, AKP’nin savaş kararı aldığını belirterek, “Bu iktidar akıl tutulması yaşıyor. Türkiye şu an büyük bir komplo hazırlıyor. Bu savaş komplosu ile Rojava’ya dönük saldırılara hazırlanıyor. Bu komplonun içinde Avrupa ülkeleri ve ABD’nin de eli bulunuyor. ABD diyor ki; ‘ben operasyona dahil olmam.’ Böyle söylüyor çünkü Türkiye’ye ‘ölmek de öldürmek de senden olacak’ mesajı veriyor. Bu Türkiye’nin hayrına olan bir şey değil. Türkiye’nin harap olmasına neden olacak bir karardır” diye konuştu.

Türkiye’nin ABD eliyle bilinçli olarak bataklığa çekildiğini söyleyen Dündar, şunları kaydetti:

“DAİŞ’in tarihi bellidir. DAİŞ’in tarihi savaş, soykırım, katliam tarihidir. ABD, DAİŞ’in sorumluluğunu da Türkiye’ye veriyor. DAİŞ’in yeniden harekete geçmesinin önünü açıyorlar. Doğru bir aklın ortaya çıkması ile durdurulan DAİŞ çetelerinin yeniden harekete geçmesini bekliyorlar. Türkiye’yi Ortadoğu’da, Rojava’da bir bataklığa sürüklüyorlar, savaşa sürüklüyorlar. Biz de diyoruz ki; bu yol, doğru bir yol değildir. Türkiye bu komploya dahil olmaktan vazgeçmeli, savaşa girmekten vazgeçmeli” dedi.

Kayyuma karşı olduğu gibi savaşa karşı da direniş içinde olacaklarını söyleyen HDP’li vekil, tüm demokratik kamuoyuna barıştan yana tavır sergilemesi çağrısında bulundu.

Dündar’ın konuşması sonrası nöbet eylemi alkışlarla son buldu. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ