Mardin Roj

HDP’den Soylu’ya: Hevesin kursağında kalacak

HDP’den Soylu’ya: Hevesin kursağında kalacak
  • 6 Eylül 2022 22:07
Semra Güzel’in tutuklanması ve kötü muameleye maruz bırakılmasının protesto edildiği açıklamada konuşan HDP’li Pero Dündar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Hevesin kursağında kalacak. Senin gidişin HDP’nin kapısının önünden olacak” diye seslendi.
HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılmasının ardından gözaltında kötü muameleye maruz kalması ve tutuklanması Mardin’de Şahmaran Kadın Platformu, HDP Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA/ Tevgera Jinên Azad) öncülüğünde gerçekleştirilen açıklamayla protesto edildi. HDP İl binası önünde yapılan açıklamaya HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, çok sayıda kadın ile birlikte siyasi parti yöneticileri ve yurttaşlar katıldı. Açıklamayı kadın kurumları adına TJA Sözcüsü Eylem Amak okudu.

AKP-MHP iktidarının her defasında kirli bir saldırı konseptiyle siyasal, ekonomik ve toplumsal krizlerin üzerini örtme çabası içinde olduğunu belirten Amak, “İktidarın bu politikaları dün olduğu gibi bugün de tutmayacaktır” dedi. Her türlü yolsuzluğa ve siyasal yozlaşmaya bulaşmış kişilerin ülkede elini kolunu sallayarak gezdiğini belirten Amak, “Kadınlar sizlerin bu kirli politikalarınız karşısında asla diz çökmeyecek. Bulunduğumuz her yerde Semra Güzel irademizdir demeye devam edeceğiz. Her defasında kadın düşmanlığını tescilleyen erkek iktidar şunu çok iyi bilsin ki, biz kadınlar yılmayacağız. Hak savunucuları olarak faşist iktidara karşı asla susmayacağız ve boyun eğmeyeceğiz” dedi. Amak, daha sonra Güzel’in cezaevinden gönderdiği mesajı okudu.

DÜNDAR: KADINLAR SONUNUZU GETİRECEK

Ardından söz alan HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar da, Semra Güzel hakkındaki karar ve maruz kaldığı uygulamaların Kürt halkına ve insanlığa dönük olduğunu belirterek, “1994 yılından bu yana bir tek Kürt bu iktidar karşısında, faşizm karşısında diz çökmemiştir” dedi. Orhan Doğan’dan İdris Baluken’e ve en son olarak da Semra Güzel’in başının eğilmek istendiğini hatırlatan Dündar, “Suç işleri Bakanının hileleri yerini bulmadı. Sırf kendi hilelerini desteklemek için yalanlar söylediler. Semra Güzel, gitmek isteseydi İçişleri Bakanının ruhu bile duymazdı. Aldıkları kararlarla, komplolarla, ayak oyunlarıyla Kürt siyasetini meydanlarda mağlup etmek istiyorlar. Kadınların mücadelesi olduğu sürece bu memleketin kokusunu alamayacaksın. Bu memleketin havasını soluyamayacaksın. Kadınlar senin sonunu getirecek. Bu nedenle her gün bir kadın vekilimizi hedef haline getiriyor, bu nedenle her gün bir siyasetçimizi hedef haline getiriyor” dedi.

Soylu’nun planlarının boşa çıkması ve istediği “sahte zaferi” elde edemediği için Güzel’in tutuklanmasının hemen ardından Diyarbakır’da HDP’nin kapısı önünde açıklama yapmaya gittiğini dile getiren Dündar, “Biz de diyoruz ki, zaten senin gidişin HDP’nin kapısı önünden olacak. Senin gidişin HDP’nin siyasetinden olacak. Bu nedenle HDP’nin kapısı önünde nefes almak istiyorlar. Bütün siyasetlerini HDP’nin ve Kürt kurumları üzerinden götürmek istiyorlar. Diyoruz ki, bu hevesin kursağında kalacak. Boşuna heveslenme günlerin yakındır” dedi.

Soylu’nun çeteler ve mafyalarla olan fotoğraflarına dikkat çeken Dündar, iktidarın kirli olduğunu ve meşruiyetini kaybettiğini belirterek, Semra Güzel’in Kürt halkının iradesi olduğunu ve yanında olduklarını söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ