Mardin Roj

HDP’den operasyonlara ve DEDAŞ’a dair açıklama

HDP’den operasyonlara ve DEDAŞ’a dair açıklama
  • 14 Temmuz 2020 15:24 | Son Güncellenme: 14 Temmuz 2020 16:40

Mardin’de açıklama yapan HDP Diyarbakır ve Antep’teki operasyonlar ile DEDAŞ’ın eleltrik kesintilerine tepki gösterdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Örgütü, sabah saatlerinde Diyarbakır ve Antep’te gerçekleştirilen gözaltı operasyonları, kayyım atamaları ile bölgede yaşanan hak ihlallerine karşı açıklama yaptı. Açıklama öncesi kolluk kuvvetleri parti binası önünde güvenlik önlemleri aldı. HDP Mardin İl binası önünde yapılan açıklamaya HDP Mardin Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ebru Günay ve çok sayıda partili katıldı. Açıklamada “Baskılar bizi yıldıramaz” pankartı açılırken, HDP Mardin İl Eşbaşkanı Salih Kuday açıklama metnini okudu.

Kuday’ın okuduğu metnin tamamı şu şekilde;

“İç ve dış politika alanlarının tümünde sıkışan ekonomik ve toplumsal krizlerle baş edemezken krona virüs salgını konusunda ’da git gide çıkmaza giren AKP. MHP iktidar bloğu çıkış yolu olarak her zaman ki gibi baskı tehdit tutuklama gözaltına alma ve işkencede buluyor.
Diyadin belediye eş başkanımız Betül YAŞAR dün makamında kapısı kırılarak gözaltına alınmış daha önceki belediye eş başkanlarımızın gözaltı ve tutuklama sebebi ile demokratik halk belediyeciliğini yapmalarıdır.

Bu sabah Antep ve Diyarbakır da içlerinde HDP ve DBP il ve ilçe eş başkanlarının bulunduğu çok sayıda üyemiz gözaltına alınmıştır Bu günün 14 Temmuz direnişinin yıl dönümü olması 12 Eylül faşist cuntasına bile boyun eğmeyen halkımız Yine direnecektir AKP-MHP ittifakının kadın düşmanı politikaların her geçen gün artarak devam ediyor.

Her sabah Kürtlere kadınlara ve muhaliflerin evlerine yapılan baskınla uyandığımız bu ülkede bu sabah yine bir siyasi soykırım operasyonu ile bu sabah Diyarbakır ve Antep’te çok sayıda kadın arkadaşımız gözaltına alınmıştır yapılan operasyonlar kapsamında TJA dönem sözcümüz Ayşe GÖKKAN ve birçok kadın arkadaşımız Hukuksuz’ca gözaltına alınmıştır kadınlar erkek egemen sistemin kazanılmış olan haklarına yönelen saldırılara karşı daha fazla mücadele edecektir kadınlar her yerde alanları terk etmeden militarist faşist politikalara teslim olmayacaklardır.

HDP ye bu saldırlar sürekli devam etmektedir ulusal ve uluslararası hukukta hiçbir karşılığı olmayan gizli tanıklarla il eş başkanımız Perihan AĞAOĞLU ve geçmişte partimiz ’de yönetimin çeşitli kademelerinde görev alan arkadaşlarımız hala ceza evinde yâda soruşturmaları devam etmektedir.
Edremit eski belediye eş başkanımız sevil Rojbin ÇETİN evine yapılan baskında köpekli işkence ile çeşitli yerlerinden darp edilerek gözaltına alınmış ve yine gizli tanık ifadelerine dayanarak tutuklanmıştır.

Bölgemizde kangren haline dönüşen DEDAŞ şirketinin niye bu kadar korunduğu ve ortaklarının kimler olduğu köylere zorla verdirilmeye çalışılan jeneratör lerın kimler tarafın dan ihalelerinin alındığı ve bunların pazarlandığını herkes biliyor bu şirket yanlış üstüne yanlış yapıyor mesele sadece fatura kesmek değildir ayrıca bakım ve onarımı gerekir bir çok çiftçimize hayalı faturalar ve tarla tutarından daha yüksek Meblağda faturalar gönderiliyor ödemelerini yapan bir çok çiftçimiz inde elektrik ve suları iki aydan beri kesik durumdadır.

Buradan vicdansız DEDAŞ’A sesleniyoruz bu sıcakta salgın hastalık döneminde köylerin elektrik ve suyunu keserek bu iş yürümez hayvanlar telef oluyor köylüler içme suyunu bile kilo metrelerce yürüyerek göletlerde sağlıksız su temin ediyor
İnsanları bu şekilde terbiye etmeye çalışıyorsanız yanılıyorsunuz.

Partimiz kurulduğu günden bu yana çok çeşitli saldırılara baskıya maruz kalmasına rağmen hala direnişin ve topluma nefes aldıran bir kale olduğunu defalarca göstermiştir
Partimiz 7 Haziranda özelikle toplumsal barışın derinleşmesi Türkiye’de demokratik bir sistemin inşası için verdiği mücadele ve demokratik yaşama olan tutkusu ile bu iradesini milyonların desteğini alarak gösterdi fakat 7 Haziran sonuçlarını hazmedemeyen AKP dokunulmazlıkların kaldırılması içlerinde eş genel başkanlarımızın da bulunduğu seçilmişlerin rehin alınması ve son siyası darbeye karşı halk iradesinden yana takındığımız tavırla toplumla beraber cesaretle bu baskı rejimine karşı nasıl direnmesi gerektiğini gösterdik
24 Haziran ve 31 Mart seçimlerinde bütün engellemelere rağmen birlikte hareket ederek zorbaları tek adamları nasıl gerilettiğini ve demokrasinin nasıl kazanıla bileceğini gösterdik.

Bu iktidar intikamcıdır kontrol edemediği kesimlerden dize getiremediği toplumsal çevrelerden intikam için hareket ediyor gençliğin itirazına sosyal medyayı kapatarak, diz çöktüremediği barolardan çoklu barolar yaratarak intikam alıyor örgütlü olan meslek odaları TTB Ve TMMOB intikam almaktadır bu bizim kaderimiz olamaz bunu değiştirecek gücümüz vardır hep birlikte yürürsek hep birlikte itiraz edersek inşa konusunda güçlerimizi birleştirirsek bu gidişatı halkla beraber durduracağız kimse karamsar olmasın dünya tarihi ve tecrübeleri en koyu karanlık zamanda bile mücadele azmini yitirmeyenlerin mutlaka bu gidişatı değiştirdiği görülmüştür mücadele inancını koruyanların mutlaka başardığını göstermiştir bizde diyoruz ki Adalet,Demokrasi,Özgürlükler kazanacaktır bunun için güçlerimizi birleştirmemiz lazım
HDP nin çağrısıdır gelin sadece itiraz etmeyelim aynı zamanda inşa iradesin ide ortaya koyalım biz muhalif değil AKP- MHP iktidarınınım alternatifi olduğumuzu belirtiyoruz.

Adalete inanan her kesime demokrasi isteyen her bölüme baskıya karşı nefes almak isteyen her bir bireye çağrımızdır gelin hep birlikte özgürlüğün,demokrasinin, Adaletin, ve en önemlisinde bunlarla birlikte barışın inşa gücü olalım.”

GÜNAY: OPERASYONLAR BİZİ YILDIRMAYACAK

Kuday’ın ardından konuşan HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay da, Antep ve Diyarbakır’daki gözaltı operasyonlarına dikkat çekerek, kadınların direnişinin sınırları tanımadığını belirtti. AKP’nin kadın düşmanı politikalarının HDP’li kadınları durdurmayacağını belirten Günay, “Bizim kadın mücadelemiz baskılarla, gözaltılarla yıllarca mücadele etti. Bizler emek vererek, mücadele ederek ve kadınlarla dayanışarak bugünlere geldi. AKP’nin kadın kırımı operasyonları, baskıları bizi yıldırmayacaktır” diye konuştu. AKP’nin kadın politikalarının şiddet ve cinayetlerin önünü açtığını belirten Günay, “Biz bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Bulunduğumuz her yerde her koşulda kadın özgürlük mücadelemizi güçlendirmeye devam edeceğiz. Başta TJA dönem sözcümüz Ayşe Gökkan olmak üzere tüm gözaltına alınan kadın arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı ve kadın mücadelemiz dayanışma ile büyümeli” ifadelerini kullandı.

Açıklama alkışlarla sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ